Zespół suchego oka najczęściej powstaje u osób długo pracujących przy komputerze, przebywających w pomieszczeniach klimatyzowanych lub zadymionych. Prowadzi to do niewystarczającego nawilżenia gałki ocznej.
Aby się przekonać czy problem również nas dotyczy, można wykonać tzw. test paskowy, który zabarwia papierek w kontakcie ze łzami. Jeśli zabarwiona część jest krótsza niż 15 mm, świadczy to o zespole suchego oka.
W czasie doby człowiek wydziela około 1,5–2 ml łez. Łzy czyszczą, nawilżają i chronią gałkę oczną przed bakteriami i zanieczyszczeniami. Mrugając rozprowadzamy łzy na powierzchni oka (10–20 razy na minutę), tworząc warstwę zwaną filmem łzowym. Jak z każdej cieczy, nieustannie odparowuje z niego woda. W zdrowym oku ubytki w filmie łzowym powstają po około 20 sekund od mrugnięcia. Jeśli mrugamy zbyt rzadko, np. co 7 sekund, nie robią się wcale. Jeśli jeszcze rzadziej – gałka wysycha, co ma miejsce np. podczas pracy przy monitorze. Przenoszenie wzroku z klawiatury na ekran i z powrotem nasz mózg odbiera jako mruganie i nie wysyła już kolejnych impulsów do oka, dlatego częstotliwość mrugania spada
Okulary stanowią doskonałą barierę chroniącą oko przed nawiewem i zmniejszającą odparowywanie łez. Warto więc nosić do biura choćby zerówki, robic sobie częste przerwy w pracy, wietrzyć i nawilżać pomieszczenie. Doraźnie pomagają tzw,sztuczne łzy w postaci kropli lub żeli .
Zmniejszenie wydzielania łez zachodzi tez z wiekiem i może być skutkiem zanikania gruczołów łzowych (np. w okresie menopauzy, w przebiegu chorób autoimmunologicznych, przy niedoborach wit. A, przewlekłym zapaleniu spojówek itp.).
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl