Przestrzeń podbarkowa to okolica wielkości 1–1,5 cm, biegnąca od wyrostka barkowego, przez więzadło kruczo-barkowe, wyrostek kruczy łopatki do stawu barkowo-obojczykowego. Od dołu przestrzeń tą ogranicza głowa kości ramiennej z częścią guzka większego. Znajduje się tam kaletka podbarkowa, mięśnie stożka rotatorów oraz ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Podczas uniesienia kończyny górnej dochodzi do fizjologicznego zmniejszenia jej wielkości do 5mm.
Jako jedną z przyczyn cieśni podaje się kształt wyrostka barkowego (kształt haczykowaty wydaje się mieć największy wpływ na zmniejszenie przestrzeni). Zmniejszenie przestrzeni może też wynikać ze zmian zwyrodnieniowych stawu barkowo-obojczykowego lub więzadła kruczo-barkowego czy dysfunkcji mięśni stożka rotatorów. Praca tej grupy odpowiada za prawidłowe ustawienie głowy kości ramiennej. Długotrwałe napięcie i przeciążenie mięśni doprowadza do ustawienia głowy kości do góry, co zmniejsza przestrzeń podbarkową.
Prawidłowy rytm łopatkowo-ramienny, czyli właściwe przesuwanie się łopatki po żebrach podczas ruchów ramienia, również warunkuje odpowiednią wielkość przestrzeni podbarkowej. Nieprawidłowości w ustawieniu oraz zaburzenia toru ruchu łopatki mogą wynikać z patologii w ustawieniu innych elementów narządu ruchu, jak np. zniesienie lordozy szyjnej i nadmierne wysunięcie do przodu głowy.
Charakterystyczne objawy to bóle barku bez wcześniejszych przyczyn urazowych, które nasilają się przy podnoszeniu ręki nad głowę, w nocy lub przy ułożeniu na chorym boku.
Ból może promieniować wzdłuż ręki lub do karku i łopatki.
Typowy jest tzw. łuk bolesny, który polega na pojawianiu się dolegliwości pomiędzy 70° a 120° odwiedzenia kończyny. Przyczyną dolegliwości są zmiany kaletki podbarkowej, wtórna nadbudowa kostna końców stawu barkowo-obojczykowego lub uszkodzenia zwyrodnieniowe ścięgien stożka rotatorów.
Wyróżniamy 3 stadia przebiegu choroby:
I — ostry stanem zapalny kaletki, stożek rotatorów bez zmian, dotyczy głównie młodych ludzi.
Stan jest odwracalny, skuteczne leczenie zachowawcze.
II — kaletka ulega zwłóknieniu, stożek rotatorów bez zmian lub ścięgna częściowo uszkodzone. Najczęściej dotyczy ludzi w średnim wieku, w stanach przewlekłych wymaga leczenia operacyjnego.
III — nasilenie zmian występujących w stadium II. Powstają zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawie barkowo-obojczykowym. Dochodzi do uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów. Leczeniem chirurgiczne. Największą grupą są pacjenci w wieku powyżej 40 lat.
A.W.