Mimo tego, iż medycyna cały czas się rozwija, brak jest, jednoznacznego określenia, które właściwie i dokładnie definiowałoby zespół bólowy, występujący u tak znacznej liczby pacjentów.
Wiele osób ból stawu rzepkowo-udowego nazywa chondromalacją. Określenie to jest jednak nieadekwatne, ponieważ sugeruje zmiany chrzęstne rzepki i kłykci kości udowej, zaś w zespole bólu przedniego przedziału stawu kolanowego nie zawsze występują zmiany w obrębie chrząstki.
Rozpoznanie” ból rzepkowy” jest używane dla określenia bólu, który występuje samoistnie albo można go wywołać przez ruchy rzepki lub przez odpowiednie ustawienie stawu, które zwiększy ciśnienie śródkostne, gdy rzepka spoczywa na kłykciach kości udowej. Najczęściej jednak ból ten pojawia się w wyniku połączenia wyżej przedstawionych mechanizmów.
W piśmiennictwie zespól bólu przedniego przedziału stawu kolanowego bywa także określany, jako „anterior knee pain”, „patellar pain” oraz „patellofemoral schmerzsyndrom”.
Objawy
Ból w stawie kolanowym jest podstawowym objawem choroby. Najczęściej jest on skupiony wokół rzepki, rzadziej na przednio środkowej powierzchni kolana. Większość chorych mówi o długotrwałych dolegliwościach bólowych, czasem aż do bólu nieznośnego, głównie po nadmiernej aktywności fizycznej. Codziennymi czynnościami wyzwalającymi ból są: wchodzenie po schodach, przysiady, jazda za rowerze, głównie pod gorę. W poważnych przypadkach długotrwałe siedzenie z kolanami w pozycji zgięcia, jak np. w kinie czy w samochodzie, może wyraźnie nasilać ból.
Zakres ruchów kolana może być prawidłowy, gdy nie ma zmian zwyrodnieniowych. Zanik mięśnia czworogłowego obserwuje się często, lecz nie jest on stały. Wysięk w stawie występuje rzadko. Trzeszczenie w stawie rzepkowo–udowym przy ruchach może być słyszalne i wyczuwalne, często z towarzyszącym bólem. Staw kolanowy z reguły jest stabilny. W cięższych przypadkach, niezależnie od etiologii, dodatnie są dwa objawy kliniczne, w których prowokuje się wystąpienie bólu przez zwiększenie sił ściskających w stawie rzepkowo-udowym. Są to: objaw ciśnienia i objaw przedłużonego zgięcia.
Patogeneza bólu rzepkowego
W patogenezie bólu rzepkowego istotnych jest wiele czynników, najczęściej jednak wymienia się następujące przyczyny:
- Zaburzenia stabilizacji rzepki
- Zespoły przeciążeniowe lub zaburzenia równowagi w obu przedziałach stawu kolanowego( duży wpływ mają tu czynniki zawodowe, powodujące przewlekle drażnienie rzepki, bądź przeciążenia w sporcie.)
- Odruchowa dystrofia współczulna, często pourazowa, rzadziej jako zaburzenie pooperacyjne.
- Zmiany w obrębie chrząstki rzepki i kłykci kości udowej
Inny podział pokazuje gdzie się znajduje źródło, ponieważ wiele patologii o różnym umiejscowieniu może wywołać ból przedniej części kolana. Dzieli się je na:
Zmiany umiejscowione bezpośrednio w rzepce:
- Pourazowe złamania kostno-chrzęstne
- Nieprawidłowe naciski powierzchni stawowych
- Osteodystrofia
- Nieprawidłowe ogniska kostnienia
- Zespół Larsena
- Artropatia stawu rzepkowo-udowego
- Chondromalacja rzepki
Znajdujące się okołorzepkowo:
- Fałdy błony maziowej
- Ciało tłuszczowe Hoffy
- Zapalenie błony maziowej
- Ciała wolne
Zaburzenia funkcji mięśnia czworogłowego uda:
- Przewlekłe osłabienie mięśnia
- Częściowe uszkodzenie ścięgna mięśnia
- Kolano skoczka
- Patologia więzadeł
Umiejscowione powierzchownie:
- Zapalenie kaletek
- Nerwiaki
- Blizny
- Zmiany skórne
Inne umiejscowienia:
- Ból promieniujący
- Przyczyny psychosomatyczne i idiopatyczne
E.K.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl