Zakwasy – to uczucie bólu i sztywności mięśni znają wszyscy aktywni. Ta potoczna nazwa pochodzi od teorii o efekcie zakwaszenia mięśni (czyli nagromadzenia kwasu mlekowego), który jest spowodowany dużym wysiłkiem fizycznym. W rzeczywistości kwas mlekowy jest usuwany z tkanki mięśniowej wraz z przepływającą krwią 1–2 godziny po wysiłku i jest zużywany przez wątrobę min. do glukoneogenezy. Obecnie przyjmuje się, że zakwasy są wynikiem sumowania się mikrourazów włókien mięśniowych, które są po prostu rozrywane przy dużych obciążeniach. Uszkodzone włókienka pobudzają receptory bólowe i stąd ten dyskomfort. Nasilenie zakwasów nie koniecznie odzwierciedla wielkości uszkodzeń, gdyż zależy od wrażliwości nocyceptorów i wpływu innych procesów zapalnych toczących się w organizmie w tym czasie. Gojenie mikrouszkodzeń zaczyna się od miejscowego stanu zapalnego, którego objawem jest właśnie bolesność. Później następuje kompensacyjne narastanie tkanki w miejscu uszkodzenia, które daje przyrost masy mięśniowej. Występowanie zakwasów zależy od stopnia wytrenowania organizmu. Im rzadziej wykonywana jest praca fizyczna, tym większa szansa na bolesność mięśni. Nie ma tu znaczenia rodzaj wysiłku – zakwasy mogą pojawić się zarówno po treningu siłowym jak i wytrzymałościowym. Zwykle pojawiają się od 12 — 48 godzin po wysiłku i mogą się utrzymywać do kilku dni. Mimo, że zakwasy są zwykle lubiane przez sportowców, gdyż kojarzą się z dobrze wykonaną pracą, tak naprawdę są oznaką przemęczenia. Długotrwała praca o zbyt dużym natężeniu może powodować bliznowacenie mięśnia, co zmniejsza jego elastyczność, a tym samym zwiększa ryzyko naderwania.
Sposoby na zakwasy:
1. Odpowiednio dawkowany wysiłek fizyczny: poprzedzony rozgrzewką i strechingiem, ze stopniowym wzrostem obciążeń. Stosowany regularnie, bez zbyt długich przerw.
2. Natężenie pracy, czas trwania, dobór ciężaru i ilość powtórzeń uzależniamy od swoich możliwości.
3. Uzupełnianie elektrolitów: picie dużej ilości wody mineralnej, napojów izotonicznych lub rozcieńczonych soków owocowych.
4. W czasie przerw między treningami odpowiednio zbilansowana dieta (węglowodany złożone jako paliwo dla mięśni, białko jako budulec dla mięśni, witaminy i mikrominerały dla prawidłowego funkcjonowania, np.wit C utrzymuje prawidlłowe pH).
5. Ciepła kąpiel, masaż, sauna lub kriokomora przyspieszają miejscowa przemianę materii i rozluźniają mięśnie. Umiejętnie zastosowany kinesiotaping złagodzi dolegliwości.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl