Wer­te­bro­pla­styka

wertebrWer­te­bro­pla­styka to zabieg neu­ro­chi­rur­giczny, który polega na prze­zskór­nym wstrzyk­nię­ciu cementu do trzonu kręgu, który uległ kom­pre­syj­nemu zła­ma­niu. Jest to metoda mało­in­wa­zyjna,  odbywa się w znie­czu­le­niu miej­sco­wym lub ogól­nym, a nacię­cie skóry do ope­ra­cji wynosi kilku mili­me­trów dłu­go­ści. Przez cały czas sto­so­wany jest pod­gląd rentgenowski.

Wpro­wa­dzany cement (PMMA — Poli­me­tyl­me­ta­kry­lat) ma formę płynną, a gęst­nieje do dużej twar­do­ści w cza­sie ok. 15–20 minut. Gęst­nie­niu towa­rzy­szy wydzie­la­nie dużej ilo­ści cie­pła (do ok. 70 st. C), co powo­duje,  że zakoń­cze­nia ner­wowe wewnątrz trzonu zostają sko­agu­lo­wane, przy­no­sząc natych­mia­stowy efekt przeciwbólowy.

Cement poda­wany jest pod ciśnie­niem, dzięki czemu roz­cho­dzi się po całym trzo­nie wzmac­nia­jąc jego struk­turę i zapo­bie­ga­jąc jego dal­szej degradacji.

Można wyko­ny­wać zabieg na dowol­nej ilo­ści krę­gów, w trak­cie jed­nej sesji lub nastę­pu­ją­cych po sobie zabiegów.

Wer­te­bro­pla­styka jest czę­sto sto­so­wana przy zła­ma­niach oste­opo­ro­tycz­nych. Ope­ra­cję naj­czę­ściej prze­pro­wa­dza się w fazie ostrej cho­roby, gdy zła­ma­nie jest świeże.

Spo­ra­dycz­nie wyko­nuje się rów­nież w celu wzmoc­nie­nia kości osła­bio­nych nowo­two­rem lub po ostrych ura­zach mechanicznych.

Przez lata, poza zapo­bie­ga­niem wystę­po­wa­nia oste­opo­rozy, nie­wiele można było zapro­po­no­wać pacjen­tom. Osła­biony oste­opo­ro­tycz­nie trzon kręgu nie wytrzy­muje obcią­żeń i zapada się, ponie­waż tylna część krę­go­słupa nie jest objęta pro­ce­sem cho­ro­bo­wym krę­go­słup pochyla się do przodu a zła­many trzon przy­biera kształt klina. Do zła­ma­nia docho­dzi czę­sto bez urazu, pod­czas zwy­kłych codzien­nych obcią­żeń. Nie­stety wer­te­bro­pla­styki nie można wyko­ny­wać, gdy trzon jest zbyt mocno zapad­nięty, gdyż zabieg nie jest wtedy wystar­cza­jąco bezpieczny.

Powi­kła­nia wer­te­bro­pla­styki zda­rzają się rzadko, sta­no­wią mniej niż 5% pacjen­tów, np. wyciek cementu. Wyciek cementu zda­rza się sto­sun­kowo czę­sto i zazwy­czaj jest nie­szko­dliwy. Nie­bez­pieczna jest sytu­acja, gdy cement zostaje wtło­czony do kanału krę­go­wego, gdyż może wtedy dojść do pora­że­nia kończyn.

Pacjenci ze szpi­tala wycho­dzą tego samego lub następ­nego dnia, w zależ­no­ści od zasto­so­wa­nego znieczulenia.

Przez pierw­szy mie­siąc po zabiegu należy pro­wa­dzić oszczę­dza­jący tryb życia. Powrót do aktyw­no­ści fizycz­nej powi­nien trwać 4–6 tygo­dni, przez ten czas należy pro­wa­dzić oszczę­dza­jący tryb życia.

 

A.W.

Jeżeli masz jakieś pyta­nia doty­czące tego tematu pro­simy o kon­takt : kontakt@fizjoinformator.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 − jeden =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>