Tak jak przed każdym innym zabiegiem chirurgicznym tak samo przed artroskopią warto się zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.Ponieważ na rynku farmaceutycznym występuje kilka typów szczepionek dobrze jest poznać podstawowe informacje o samym wirusie, aby dokonać rozsądnego wyboru.
Generalnie wyróżniamy kilka typów wirusowego zapalenia wątroby — typy A, B, C, D, E, G, zaś najpopularniejsze to:
- typ A – (HAV) jest przyczyną tzw. żółtaczki pokarmowej. Zakażenie następuje poprzez przewód pokarmowy, przez kontakt z wydzielinami chorego lub produktami zakażonymi (epidemie mleczne, wodne itp.)
- typ B – (HBV) jest przyczyną tzw. żółtaczki wszczepiennej. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych, iniekcji itp.
- typ C – (HCV) jest najdłużej się rozwijającą i najgroźniejsza odmianą, dlatego kilka słów więcej na ten temat.
Szacuje się, że w Polsce wirusowym zapaleniem wątroby typu C (HCV) zakażone jest około 700 tysięcy osób, z których jedynie 50 tys. o tym wie. Większość (96%) zakażonych nie jest świadoma swojego stanu, ponieważ zazwyczaj przewlekła infekcja jest małoobjawowa i trwa latami. Średni czas trwania zakażenia HCV, od momentu wniknięcia wirusa do ustroju do poważnych problemów zdrowotnych, trwa 5 do 35 lat. Choroba często kończy się marskością i rakiem wątroby, poprzedzonymi poważnymi komplikacjami, uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie (wodobrzusze, żylaki i krwawienia przełyku, żółtaczka, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia psychiczne, do śpiączki wątrobowej włącznie). Zapaleniu wątroby, wywołanemu przez HCV, często towarzyszą choroby autoimmunologiczne, w tym autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AIH), które znacznie pogarszają rokowanie i czas przeżycia.
Główne powody zakażenia to: kolczykowanie, transfuzje, tatuaże, używanie brudnych strzykawek, poród, seks. Ale można się też zakazić podczas: manikiuru, pedikiuru,wizyty u fryzjera (zranienie brzytwą, żyletką, nożyczkami), akupunktury, używania tych samych przyborów kosmetycznych przez członków rodziny,bójki lub uprawiania sportów kontaktowych (boks, piłka nożna, koszykówka)- jeśli doszło do uszkodzenia ciała, podczas naprawiania sprzętu (zwłaszcza medycznego), udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków bez zachowania należytego zabezpieczenia; pracy z chorymi lub materiałem zakaźnym (np. w laboratorium) bez zachowania zasad bezpieczeństwa.
Zakażenie jest najczęściej wykrywane przypadkowo, przy okazji innych badań czy pobytu w szpitalu. Więc jeśli już trzeba w nim być to warto wykorzystać okazję i się przebadać oraz zaszczepić. Dodatkowym elementem motywującym jest świadomość,że przy obecnie stosowanych lekach HCV jest wyleczalne u ok.50% chorych.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl