Stres.

bólKtó­re­goś dnia Twój orga­nizm odmó­wił współ­pracy? Silny ból ple­ców poja­wił się zni­kąd i nie możesz się ruszać? Cią­gle się prze­zię­biasz a o kon­cen­tra­cji na czym­kol­wiek nie ma mowy?
Silny ból głowy? Bez­sen­ność? A może wypa­da­nie wło­sów?
Takie objawy może wywołać….Kto zgadnie???

DIA­GNOZA: STRES a wła­ści­wie DŁU­GO­TRWAŁY STRES.

Zatem: ROZ­ŁA­DUJ STRES!!!!!!!!!

Gdy się stre­su­jemy to nasz orga­nizm pro­du­kuje duże ilo­ści kor­ty­zonu i adre­na­liny. Przy­spie­sza nasze serce, a mię­śnie ( zwłasz­cza te w odcinku szyj­nym ) moc­niej się napi­nają. Pod­nosi się poziom cukru we krwi. Przy dłu­go­trwa­łym stre­sie powo­duje to obni­że­nie naszej odporności.

CO ROBIĆ?

1. Ruszaj się. Załóż buty i idź pobie­gać. Jeśli nie lubisz biegu zacznij od spa­ceru.
Naj­lep­szym tre­nin­giem dla roz­ła­do­wa­nia stresu są inter­wały. Krótko, ale ostro. Tre­ning o wyso­kiej inten­syw­no­ści ( nawet krótki) lepiej odstre­so­wuje niż długi i mono­tonny ruch.

2. Dieta
Trzeba jeść rze­czy bogate w wita­miny z grupy B i te, które zawie­rają cynk. Dla­czego? Ponie­waż one łago­dzą i poma­gają utrzy­mać w ryzach kor­ty­zol. Gdzie je zna­leźć? Szpi­nak, papryka, kala­fior, pie­czarki, cebula i pomi­dory to warzywa bogate w te skład­niki. Warto też uzu­peł­nić dietę w kwasy omega-3.

3. Regu­luj oddech, bo gdy odczu­wamy nie­po­kój, oddy­chamy szyb­ciej, przez co stę­że­nie dwu­tlenku węgla we krwi dzia­ła­ją­cego uspo­ka­ja­jąco obniża się, a tym samym jesz­cze bar­dziej się denerwujemy.

4.Zadbaj o pra­wi­dłową wagę
Im wię­cej ważymy, tym bar­dziej jeste­śmy nara­żeni na nega­tywne skutki stresu. Kor­ty­zol, hor­mon uwal­niany w sytu­acjach stre­so­wych, wpływa na te obszary mózgu, które biorą udział w rozu­mo­wa­niu i wywo­łuje spa­dek moż­li­wo­ści poznaw­czych naszego umy­słu. Udo­wod­niono rów­nież, że orga­nizm wypo­sa­żony w nad­pro­gra­mowe kilo­gramy pro­du­kuje wię­cej kor­ty­zolu, który wpływa nega­tyw­nie na nasz umysł.

5. Tego uni­kaj
Kawa– czyli napój sty­mu­lu­jący i wypłu­ku­jący magnez z naszego organizmu.Podobnie ma się sprawa z zie­loną her­batą i wszel­kimi napo­jami ener­ge­tycz­nymi. Uni­kaj także owo­ców. Zamiast owo­ców postaw na warzywa. Owoce mogą zawie­rać duże ilo­ści cukru, a ilość zawar­tych w warzy­wach wita­min pomoże utrzy­mać poziom cukru na sta­bil­nym poziomie.

Co zatem pić? NIE­GA­ZO­WANĄ WODĘ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 × = osiem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>