Brak dostatecznej wiedzy na temat leczenia sterdydami często prowadzi wręcz do fobii sterydowej. Tymczasem są to leki, które – jak wszystkie inne – jeśli są właściwie stosowane, mają wysoki stopień bezpieczeństwa. W medycynie są stosowane od ponad 50 lat, stąd ich działanie i dawkowanie jest bardzo dobrze poznane. Dowodem na to jest dopuszczalność stosowania w czasie ciąży, choć oczywiście pod nadzorem lekarza. Nie obserwuje się także interakcji z innymi lekami.
Właściwa nazwa to steroidy czy glikokortykoidy. Naturalnie w naszym organizmie są produkowane przez korę nadnerczy. Wpływają na metabolizm, funkcje obronne i wydzielanie innych hormonów. Produkowane sztucznie są stosowane w postaci maści, kropli, inhalacji, tabletek, iniekcji przez lekarzy wszystkich specjalności w stanach zapalnych różnego pochodzenia:
- astma oskrzelowa
- przewlekła obturacyjna choroba płuc
- alergie
- zapalenia zatok
- choroby dermatologiczne
- choroby reumatyczne
- schorzenia autoimmunologiczne
- zaburzenia hormonalne
- choroby zapalne jelit
- przewlekłe stany zapalne ścięgien, kaletek
Z ich dobroczynnym wpływem wiążą się skutki uboczne, przysparzające złej sławy leczniczej:
- obrzęki
- zaburzenia elektrolitowe
- cukrzyca posterydowa
- nadciśnienie tętnicze
- osłabienie mięśni
- scieńczenie skóry
- rozstępy
- zwiększenie masy ciała
- osteoporoza
- zakażenia grzybicze
- rozchwianie nastroju i snu
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Sterydy stosowane w ortopedycznych stanach zapalnych szybko wyłączają ból i działają do kilku tygodni. Wiąże się to niestety z ryzykiem, że pacjent nie poczuje, kiedy robi sobie krzywdę, więc może prowadzić do nasilenia zmian lub nawet zerwania mięśnia. Pacjent powinien więc zachować rozsądek i unikać ruchów, które wcześniej nasilały lub wywoływały dolegliwości. Iniekcje dostawowe nie są też obojętne dla chrząstki , dlatego nie należy ich nadużywać.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl