Staw biodrowy jest jednym z największych stawów organizmu. Jego rolą jest przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na kończyny dolne, umożliwianie ich ruchomości i zachowanie równowagi.
Jest to staw kulisty, pozwalający wykonywać ruchy wokół wielu osi i płaszczyzn. Tworzy go głowa kości udowej i panewka w talerzu kości biodrowej. Obie powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką.
Przez jamę stawową przechodzi więzadło głowy kości udowej a otacza ją masywna torebka stawowa, która dzięki swej grubości przejmuje niektóre funkcje więzadeł.
Głowa kości udowej porusza się w panewce stawu biodrowego złożonej z powierzchni księżycowatej i wypełnionego tkanką tłuszczową dołu panewki. Panewka dodatkowo pogłębiona jest chrzęstnym obrąbkiem, którego brzegi połączone są więzadłem poprzecznym panewki przerzuconym nad wcięciem panewki. Obrąbek stawowy jest strukturą włóknisto-chrzęstną, która stanowi przedłużenie panewki stawu biodrowego. Jego zadaniem jest ochrona głowy kości udowej przed uderzeniami o kostny brzeg panewki oraz zabezpieczenie pełnego ruchu w stawie.
Kość biodrowa zbudowana jest z talerza i trzonu, oddzielonych na powierzchni wewnętrznej przez kresę łukowatą. Talerz kości biodrowej posiada powierzchnię pośladkową i krzyżowo-biodrową. Natomiast trzon posiada powierzchnię wewnętrzną i zewnętrzną.
Na powierzchni pośladkowej umiejscowione są 3 kresy pośladkowe: przednia, tylna i dolna, które stanowią ograniczenie miejsca przyczepu 3 mięśni pośladkowych: wielkiego, średniego i małego. Ponadto talerz biodrowy ograniczony jest przez grzebień biodrowy, który rozpoczyna się kolcem biodrowym przednim górnym, a zakończy jest kolcem biodrowym tylnym górnym. Na brzegu przednim talerza wyróżniamy kolec biodrowy przedni górny i kolec biodrowy przedni dolny. Na brzegu tylnym znajduje się kolec biodrowy tylny górny i kolec biodrowy tylny dolny oraz wcięcie kulszowe.
Krętarz większy to masywna wyniosłość kostna na końcu bliższym kości udowej. Po stronie zewnętrznej oraz przedniej znajdują się przyczepy mięśni, natomiast przednia strona służy do przyczepu mięśnia pośladkowego małego oraz mięśnia obszernego bocznego. Do strony bocznej krętarza przyczepia się mięsień pośladkowy średni, a na górnym brzegu mięsień gruszkowaty.
A.W.