Jest to spłaszczona, trójkątna, z zaokrąglonymi brzegami kość, włączona w ścięgno mięśnia czworogłowego uda.
W kwestii pochodzenia rzepki panują dwa poglądy. Jedni autorzy przychylają się ku zdaniu, że rzepka jest wielką trzeszczką, na co wskazywałby jej stosunek do ścięgna, inni natomiast uważają ją za typową i zwykłą kość szkieletu; według tego poglądu byłaby to kość filogenetycznie stara, o charakterze wybitnie wstecznym, za czym przemawiają badania porównawczo-morfologiczne.
Anatomia opisowa wyróżnia powierzchnią przednią i tylną, trzy brzegi i wierzchołek
Brzeg górny, czyli podstawa rzepki (basis patellae) skierowany jest dogłowowo. Brzeg boczny i przyśrodkowy przechodzą w ostry, zwrócony ku obwodowi kończyny wierzchołek rzepki (apex patellae).
Powierzchnia przednia jest nierówna, pokryta wyniosłościami równoległymi do przebiegu włókien ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Wzdłużne nierówności są także miejscami przyczepu części włókien tego mięśnia.
Tylną powierzchnię rzepki pokrywa szklista chrząstka stawowa o zróżnicowanej grubości. Najbardziej wyniosłą częścią powierzchni stawowej i zarazem najgrubszą warstwą jest grzbiet, położony zgodnie z długą osią rzepki.
Grzbiet dzieli tylną powierzchnię rzepki na część boczną i przyśrodkową. W jego obrębie chrząstka może osiągać nawet 6,4 mm grubości. Dodać trzeba, że właśnie tutaj występuje najgrubsza warstwa chrząstki szklistej w całym układzie stawowym człowieka. Chrząstka stawowa rzepki jest najcieńsza w okolicach krawędzi przyśrodkowej.
Wg Wiberga wyróżniamy trzy postacie rzepek:
1.Postać I-Centralne umiejscowienie grzbietu rzepki, dzięki czemu powierzchnie boczna i przyśrodkowa mają zbliżone rozmiary.
2.Postać II-Grzbiet zajmuje nieco przyśrodkową pozycję a przez to boczna powierzchnia jest większa od przyśrodkowej.
3. Postać III-Grzbiet rzepki jest przesunięty znacznie przyśrodkowo. Przyśrodkowa część powierzchni przyśrodkowej jest wtedy mała.
Czynne i bierne stabilizatory rzepki: https://www.fizjoinformator.pl/czynne-i-bierne-stabilizatory-rzepki/
Znaczenie rzepki dla czynności stawu kolanowego: https://www.fizjoinformator.pl/znaczenie-rzepki-dla-czynnosci-stawu-kolanowego/
E.K.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl