Ruch, jaki zachodzi w stawie rzepkowo-udowym jest ruchem złożonym i odbywa się we wszystkich płaszczyznach dzięki skoordynowanemu działaniu wszystkich głów mięśnia czworogłowego uda.
Cała droga ruchu ślizgowego rzepki, między pełnym wyprostem i zgięciem kolana ma długość 6–8 cm, zaś w ruchu biernym przy wyprostowanym kolanie ok..2cm.
Podczas ruchu rzepka ślizga się po kłykciach kości udowej stykając się z nimi w każdym momencie inną częścią swej powierzchni stawowej. Wraz ze wzrostem zgięcia zwiększa się również powierzchnia kontaktu rzepki i kości udowej.
W wyproście rzepka spoczywa przeważającą częścią na poduszeczce tłuszczowej ponad obrzeżem kłykci kości udowej. Z bliższą częścią powierzchni stawowej obwodowej nasady uda, stykają się wtedy tylko małe części dolnych pól powierzchni chrzęstnej rzepki.
Przy zgięciu kolana do 30º przednia powierzchnia dalszego końca kości udowej dotyka do dolnych pól powierzchni rzepki (Rysunki wg, Modrzewski: Stawy rzepkowo-udowe, 1998).Po dalszym zgięciu stawu strefa kontaktu rzepki z kłykciami uda przypada na środkowe pola jej powierzchni stawowej, a gdy zgięcie kolana osiągnie 90º, wtedy z powierzchnią stawową kłykci uda stykają się górne części powierzchni chrzęstnej rzepki. W końcowej fazie zgięcia stawu kolanowego, rzepka przypiera do przedniej części powierzchni nośnych kłykci kości udowych dodatkową powierzchnią przyśrodkową oraz górnym i środkowym polem bocznym. Grzbiet rzepki znajduje się wtedy w przestrzeni pozbawionej pokrycia chrzęstnego– między kłykciami kości udowej.
Reasumując, rzepka nie przylega całą swą powierzchnią stawową do rzepkowej powierzchni kłykci kości udowej w żadnej fazie ruchu. Przyparcie jej do kłykci uda wzrasta w miarę zginania kolana do 90º, po przekroczeniu kąta prostego, aż do 130º– nacisk rzepki na kłykcie uda zmniejsza się.
Patrząc w płaszczyźnie strzałkowej ruch rzepki po kości udowej nie jest ruchem prostoliniowym. Tor rzepki ma kształt łagodnego łuku zwróconego wypukłością ku stronie przyśrodkowej( Rysunek przedstawia tor rzepki wg, Magee D. J. : The knee in : Orthopedic Phisical Assessment).W wyprostowanym kolanie rzepka położona jest nieco bocznie, w skutek przewagi bocznie skierowanej siły mięśnia czworogłowego uda. Przy ruchu zginania jest pociągana przez więzadło rzepki przesuwając do dołu, przyśrodkowo, aby po osiągnięciu dołu międzykłykciowego przesunąć się ponownie na zewnątrz i pokryć kłykieć boczny.
Rzepka wykonuje także ruchy w płaszczyźnie czołowej (pochyla się na boki), pochyla się w płaszczyźnie strzałkowej oraz rotuje, dzięki czemu „ dopasowuje się” do kształtu bruzdy międzykłykciowej podczas ruchu.
Na przemieszczenia rzepki istotny wpływ ma także ruch podudzia. Dzieję się tak dzięki przyczepowi więzadła rzepki na guzowatości piszczeli. Rotacja zewnętrzna goleni powoduje zwiększenie bocznego pochylenia rzepki i rotuje ją na zewnątrz, rotacja wewnętrzna odwrotnie.
Więcej na temat anatomii rzepki https://www.fizjoinformator.pl/rzepka/,
Czynne i bierne stabilizatory rzepki: https://www.fizjoinformator.pl/czynne-i-bierne-stabilizatory-rzepki/,
Znaczenie rzepki dla czynności stawu kolanowego: https://www.fizjoinformator.pl/znaczenie-rzepki-dla-czynnosci-stawu-kolanowego/.
E.K.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl