Jesienią i zimą nasilają się dolegliwości reumatyczne. Potocznie przez reumatyzm rozumiemy choroby charakteryzujące się przewlekłymi zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, spowodowane najczęściej reakcją autoimmunologiczną.
Reumatyzm objawia się zmianami w stawach i kościach, dając objawy bólowe i ograniczenie ruchomości stawów, aż do całkowitego ich usztywnienia. Określeniem „reumatyzm” (gościec) określa się potocznie reumatoidalne zapalenie stawów. W 25 % przypadków są uwarunkowane genetycznie i występują rodzinnie.
Szacuje się, że cierpi na nie ok. 30% dorosłych Polaków. Zwykle są to osoby między 30 a 50 rokiem życia. U osób starszych bóle częściej są pochodzenia zwyrodnieniowego.
Częściej dotyczą kobiet, gdyż hormony żeńskie wpływają na układ immunologiczny, co może prowadzić do rozwoju chorób z autoagresji, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów.
Zimno, wilgoć i brak słońca, a co za tym idzie zmniejszone wydzielanie witaminy D, mogą obniżać próg bólu i nasilać dolegliwości. Obrzęk, ból i sztywność, zwłaszcza połączone z osłabieniem i utrata wagi powinny skłonić do wizyty u lekarza. Niepokoić zwłaszcza powinny dolegliwości, które najbardziej są nasilone rano i ustępują w ciągu dnia, ale powracają ponownie dnia następnego ranka.
Profilaktyka zmian stawowych to umiarkowana, regularna aktywność ruchowa, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zrównoważona dieta i eliminacja stresu.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl