Wszyscy wiemy, że rehabilitacja po operacji to konieczność, ale dziś chciałabym się zająć równie ważnym elementem jakim jest rehabilitacja przed zabiegiem dotyczącym stawu kolanowego.
Nie ma to znaczenia czy będziesz mieć rekonstrukcję więzadła, szycie łąkotki, czy zabieg dotyczący chrząstki. Przed każdą z tych interwencji rehabilitacja powinna być stałym elementem. Po co???? A po to, żebyś po operacji szybciej wrócił do samodzielności, aktywności dnia codziennego i sportu.
Nie każdy może z miejsca przebiec maraton. Dlaczego? Bo wymaga on dużego wysiłku i przygotowania. U ¾ pacjentów trafiających do mnie po operacji widać, że nie byli do niej przygotowani. Wiadomo. Czasem nie ma czasu bo jest uraz i hop na stół. Ok. Tu nie było kiedy się rehabilitować, ale uwierzcie mi na słowo, że wiele osób mogło a nie zrobiło tego.
No dobrze.
To teraz parę słów o tym co nam daje takie przygotowanie do operacji:
- Cel numer jeden to edukacja pacjenta. To tu jest czas na zadanie wszystkich pytań: po co?; na co?;dlaczego? Wychodząc z gabinetu lekarza czasem jesteśmy tak przerażeni, że nawet do końca nie wiemy co nam będą robić. Wracasz do domu , odpalasz dr Google i z tego co pamiętasz lecisz po forach internetowych i szukasz. I często gęsto nadal nie wiesz co i jak. A możesz iść do rehabilitanta, który pomoże.
- Cel numer 2 to przygotowanie Twojego narządu ruchu do podjęcia pracy po operacji. Przykład? Proszę bardzo. Mogę je mnożyć. Zanik mięśnia czworogłowego. Przykurcz zgięciowy ( brak wyprostu). Brak pełnego zgięcia. To właśnie teraz jest czas na to, żeby wzmocnić to co słabe, rozciągnąć to co przykurczone, nauczyć się chodzić o kulach, przygotować ciało do tego co będzie robić bezpośrednio po operacji. Pytanie. Po co wzmacniać mięsień czworogłowy, skoro po operacji i tak zanika? Otóż po to, że jest coś takiego jak pamięć mięśniowa i mięsień wcześniej ćwiczony szybciej i sprawniej podejmie pracę po operacji niż taki, który nic nie robił. Wielu pacjentów po operacji w ogóle nie umie mięśnia napiąć, a po samym czworogłowym pozostaje nic, dziura, lej po bombie. Warto przed operacją ćwiczyć, wspomóc się elektrostymulacją i odbudować mięsień tyle ile to tylko możliwe.
- Nauczysz się ćwiczeń, które będziesz mógł robić bezpośrednio po operacji, co pozwoli także na szybszą walkę z obrzękiem. Rehabilitant nauczy Cię chodzić o kulach, nie tylko po prostej, ale także po schodach. Powie czego nie robić i na co uważać.
- Będziesz pracował nad przewróceniem prawidłowej ruchomości stawu, czyli pełnego zgięcia i wyprostu. Ma to duże znaczenie przed planowanymi zabiegami rekonstrukcji więzadeł czy łąkotek.
- Jeśli po operacji będzie Ci potrzebny stabilizator rehabilitant pomoże Ci dobrać odpowiedni,dopasuje do Twojej kończyny i nauczy Cię jak się nim poslługiwać i jak w nim funkcjonować.
To wszystko razem sprawi, że okres rekonwalescencji będzie dużo krótszy, Ty sprawniejszy, mądrzejszy i zdecydowanie bardziej zadowolony.
Pomyśl o tym czy warto.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat operacji to zajrzyj tu: https://www.fizjoinformator.pl/operacja-dont-panic/
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl
Jeżeli potrzebna Ci szyna CPM to zapraszam do Szynoteki.
Szynoteka- wypożyczalnia szyn CPM– www.szynoteka.pl