Stopa posiada trzy punkty podparcia: głowy I i V kości śródstopia oraz piętę. Łączą je utworzone przez kości łuki, podtrzymywane przez mięśnie. Dwa z nich są podłużne (przyśrodkowy i boczny), jeden poprzeczny. Trzeci znajduje się na wysokości głów śródstopia i kości klinowatych oraz sześciennej. Łuk ten pracuje cały czas przy chodzeniu, w spoczynku powinien być widoczny za poduszeczkami palców.
Płaskostopie stało się dziś tak częste, że ortopedzi nie traktują go już jako jednostki chorobowej, lecz jako cechę przekształconą cywilizacyjnie.
Problemem staje się dopiero, gdy sprawia ból. Dolegliwość dotyczy częściej kobiet, zwłaszcza po 50 roku życia, kiedy to gwałtownie spada poziom estrogenów, wpływających na jakość tkanki łącznej.
Płaskostopie bezbolesne stanowi jedynie odmienną od średniej populacyjnej budowę stopy. Natomiast schorzeniem ortopedycznym jest metatarsalgia, czyli dolegliwości bólowe pod głowami kości śródstopia. Przebieg rozpoczyna się zwykle od powstania odcisków na wysokości II i III kości śródstopia. Potem rozwijają się bolesne nagniotki, spowodowane przeciążeniem. Inne możliwe symptomy to stany zapalne stawów oraz/ lub neuralgia Mortona, czyli piekący ból przodostopia spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi i zapalnymi nerwów biegnących pomiędzy kośćmi śródstopia. U osób aktywnych fizycznie może dojść do złamań przeciążeniowych.
Płaskostopie może być związane z wrodzoną wiotkością aparatów stawowych, choć najczęściej jest nabyte.
Sprzyjają temu:
– hallux valgus (paluch koślawy)
– nadwaga
– urazy stopy
– unieruchomienia
– zmiany hormonalne
– inne choroby, np. RZS
– słabe mięśnie
– wysokie obcasy
Jak zapobiegać?
- utrzymywać prawidłową wagę ciała
– nosić wygodne, dosyć szerokie buty na obcasie 2–3 cm
– fachowo likwidować odciski i nagniotki
– przy długotrwałej bolesności nosić specjalne wkładki
– wzmacniać mięśnie stóp, np. przez chodzenie boso po piasku
Jeżeli masz wątpliwości co do swojego problemu to zgłoś się na badanie podoskopowe lub na platformie pedobarograficznej. Podoskop pozwala ocenić podeszwową, obciążaną część stopy, a platforma rejestruje rozkład obciążeń podczas ruchu.
Na podstawie wyników lekarz kieruje na:
– wykonanie wkładek (najlepiej na indywidualne zamówienie bo korygują daną stopę)
– rehabilitację (ćwiczenia rozciągające ścięgno Achillesa, wzmacniające mięśnie, poprawiające propriorecepcję)
– noszenie pelot, stabilizatorów (biernie korygują kształt stopy)
– leczenie operacyjne (gdy zawiodą powyższe lub są duże patologie anatomiczne).
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl