Ostre bóle krzyża– zasady postępowania?

bol_krzyzaNie jed­nego z nas doty­czy ten pro­blem. Jedni pod­niosą jakiś cię­żar, inni popra­cują w ogródku a są i tacy co budzą się rano i sami nie wie­dzą skąd ‚ale boli ich w krzyżu. 

Co robić w takiej sytu­acji? Jak sobie pomóc?

Poni­żej znaj­dziesz pod­sta­wowe zasady postępowania:

1. sie­dze­nie: tylko tyle, ile jest to konieczne i przez moż­li­wie krótki czas. W cza­sie sie­dze­nia należy pod­ło­żyć wałek (np. zwi­nięty ręcz­nik) pod lor­dozę lędź­wiową. Naj­le­piej żeby krze­sło było tak wyso­kie, aby kolana znaj­do­wały się poni­żej poziomu bio­der. Powinno się uni­kac sia­da­nia na głę­bo­kich, mięk­kich fote­lach i kana­pach, gdyż powo­dują one znie­sie­nie lor­dozy. Przy wsta­wa­niu trzeba sta­rać się zacho­wać tę natu­ralną krzywiznę.

 

2. leże­nie: jeżeli dole­gli­wo­ści po nocy się nasi­lają można sko­rzy­stać z wałka zawi­nię­tego wokół talii dla zapew­nie­nia lor­dozy w cza­sie snu. Przy wsta­wa­niu naj­le­piej jest przy­su­nąć się do kra­wę­dzi łóżka, prze­krę­cić się na bok, zgiąć kolana i bio­dra do kąta pro­stego i ode­pchnąć się rękami tak, żeby nie zgiąć kręgosłupa.

 

3. pod­no­sze­nie cię­ża­rów: należy bez­względ­nie uni­kać. Przy pod­no­sze­niu z pod­łogi lek­kich rze­czy dobrze jest przy­jąć ‘’pozy­cję sztan­gi­sty’’: nogi rów­no­le­gle, plecy mocno zlor­do­zo­wane, wsta­nie poprzez wyprost kolan.

A.W.

Jeżeli masz jakieś pyta­nia doty­czące tego tematu pro­simy o kon­takt :   kontakt@fizjoinformator.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 × = dwadzieścia cztery

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>