OSTEOTOMIA- to w ortopedii i traumatologii działanie polegające na przecięciu kości. Może ono mieć na celu poprawę kształtu kości, jej skrócenie lub wydłużenie, poprawę mechaniki znajdującego się w pobliżu stawu lub korekcję osi kończyny.
Osteotomie stawu kolanowego mają długą historię sięgającą czasów dziewiętnastego wieku. Pierwsze doniesienia na temat osteotomii przyszły z Europy, zaś po nich, dzięki Coventry koncepcja stosowania tego zabiegu w celu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego z towarzyszącymi zmianami osi kończyny dolnej stała się popularna w Ameryce Północnej.
Choroba zwyrodnieniowa bardzo często zajmuje przyśrodkowy przedział stawu kolanowego, co powoduje zawężenie przyśrodkowej szpary stawu kolanowego i jednoczesną zmianę osi kończyny na szpotawą ( przeciwna do koślawej, czyli popularnych kolan typu X).
Wysoka osteotomia kości piszczelowej ma temu przeciw działać. Podstawą osteotomii jest korekcja osi stawu poprzez transfer sił obciążających przyśrodkowy (zajęty przez chorobę zwyrodnieniową) przedział stawu kolanowego na przedział boczny.
Redystrybucja nadmiernych sił obciążających pozwala często na biologiczną poprawą kondycji chrząstki w przedziale przyśrodkowym i jednoczesnym utrzymaniem w zdrowiu chrząstki z przedziału bocznego. Można, zatem powiedzieć, że główną zaletą osteotomii odróżniającą ją od innych operacji jest to, że pozwala ona na „przedłużenie żywotności stawu kolanowego”. Jest to operacja wykonywana z wyboru i alternatywna dla endoprotez jednoprzedziałowych. Dobrze wykonana osteotomia może opóźnić wykonanie endoprotezy, a u niektórych pacjentów nawet całkowicie jej zapobiec.
Kluczem do sukcesu wysokiej osteotomii kości piszczelowej jest ostrożny i bardzo dokładny dobór pacjentów połączony z umiejętnie przeprowadzonym zabiegiem chirurgicznym.
Idealny kandydat do osteotomii jest szczupłą, aktywną osobą z małymi lub umiarkowanymi zmianami zwyrodnieniowymi i zaburzona osią kończyny dolnej. Tego rodzaju zabieg można wykonać u młodego ( pomiędzy trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia) pacjenta, który cierpi na ból stawu udowo-piszczelowego i chciałyby pozostać przy aktywnym stylu życia. Najlepiej jest, gdy pacjent nie ma objawów patologicznych ze stawu rzepkowo-udowego i więzadeł. Dodatkowo staw kolanowy powinien być stabilny, z pełnym wyprostem i minimum dziewięćdziesięcioma stopniami zgięcia.
Zadanie, jakie ma spełniać osteotomia to przede wszystkim redukcja bólu, poprawa funkcji stawu kolanowego i całej kończyny dolnej, a także możliwość powrotu do bardziej zaawansowanej aktywności fizycznej (takiej, którą ogranicza alloplastyka). Osteotomia pozwala na jednoczasowe rekonstrukcje niewydolnych więzadeł, łąkotek i chrząstki stawowej a także nie wyklucza późniejszego wykonania endoprotezoplastyki.
Więcej na temat :
1.osteotomia Tomofix i Puddu https://www.fizjoinformator.pl/osteotomia-z-zastosowaniem-plyty-tomofix-i-puddu/
2. osteotomia Ibalance http://www.fizjoinformator.pl/osteotomia-ibalance-jako-metoda-leczenia-zmian-zwyrodnieniowych-przysrodkowego-przedzialu-stawu-kolanowego/
3.rehabilitacja po wysokich osteotomiach kości piszczelowej: https://www.fizjoinformator.pl/rehabilitacje-po-wysokiej-osteotomii-kosci-piszczelowej/
E.K.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl