Oste­oto­mia Iba­lance jako metoda lecze­nia zmian zwy­rod­nie­nio­wych przy­środ­ko­wego prze­działu stawu kolanowego.

 

Oste­oto­mię Iba­lance zali­czamy do wyso­kich oste­oto­mii kości pisz­cze­lo­wej (https://www.fizjoinformator.pl/osteotomia-kosci-piszczelowej-hto-high-tibial-osteotomy/). Sto­so­wana jako metoda lecze­nia z wyboru różni się od pozo­sta­łych oste­oto­mii przede wszyst­kim tym, że płyta  sta­bi­li­zu­jąca oste­oto­mię znaj­duje się wewnątrz szpary oste­oto­mii a nie na zewnątrz, jak np. w oste­oto­mii typu Tomofix.

Ibalance

 

Narzę­dzia zapro­jek­to­wane do tego rodzaju oste­oto­mii pozwa­lają na nie­zwy­kłą pre­cy­zję ope­ra­cji, przez co  zabieg jest bar­dzo bez­pieczny dla pacjenta. Dzięki temu zostaje zmi­ni­ma­li­zo­wane ryzyko zła­ma­nia kości, ale też i uszko­dze­nia ner­wów. Uży­wane zespo­le­nie jest umiesz­czone wewnątrz kości, co pozwala na zapew­nie­nie opty­mal­nej sta­bil­no­ści stawu.

Cho­remu zostaje zało­żona inno­wa­cyjna płyta (implant), która inte­gruje się z tkanką kost­ną pacjenta i nie wymaga usu­nię­cia po wygo­je­niu ( tak jak przy innych oste­oto­miach).Nowoczesny implant jest wyko­nany z mate­riału PEEK– kom­patybilnego z kością. Eli­mi­nuje to koniecz­ność wpro­wa­dza­nia dodat­ko­wych ele­men­tów jak meta­lowe płytki czy śruby, sto­so­wane dotych­czas w stan­dar­do­wych tego typu zabie­gach operacyjnych.

capture2

Dużą zaletą zasto­so­wa­nego implantu jest to, że pozwala on na wyko­na­nia jed­no­cza­so­wej rekon­struk­cji wię­za­dła krzy­żo­wego przed­niego czy też póź­niej­szej wymiany stawu. Jest on alter­na­tywą dla tra­dy­cyj­nych meta­lo­wych płyt i śrub zaś pacjent może powró­cić do upra­wia­nia spor­tów i w pełni aktyw­nego trybu życia.

Jeśli chcesz obej­rzeć krótki fil­mik na temat tej metody:  https://www.youtube.com/watch?v=qcuK2vHh4Ak

Po oste­oto­mii Iba­lance pacjent powi­nien pod­dać się spe­cja­li­stycz­nej reha­bi­li­ta­cji, aby jak naj­szyb­ciej powró­cić do aktyw­no­ści dnia codzien­nego jak i do aktyw­no­ści spor­to­wej i rekreacyjnej.

Chcesz się dowie­dzieć wię­cej na temat reha­bi­li­ta­cji po wyso­kiej oste­oto­mii kości pisz­cze­lo­wej: https://www.fizjoinformator.pl/rehabilitacje-po-wysokiej-osteotomii-kosci-piszczelowej/

Oste­oto­mia Tomo­fix i Puddu https://www.fizjoinformator.pl/osteotomia-z-zastosowaniem-plyty-tomofix-i-puddu/

Oste­oto­mie ogól­nie https://www.fizjoinformator.pl/osteotomia-kosci-piszczelowej-hto-high-tibial-osteotomy/

E.K.

Jeżeli masz jakieś pyta­nia doty­czące tego tematu pro­simy o kon­takt :   kontakt@fizjoinformator.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− trzy = 6

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>