Charakterystyczną cechą dla niestabilności kręgosłupa jest ból nasilający się podczas ruchu. Jego źródłem są nieprawidłowe lub nadmierne ruchy między poszczególnymi lub kilkoma segmentami.
Niestabilność może być spowodowana uszkodzeniem każdej niemal struktury, niewydolnością więzadłową, etapem choroby zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych (najpierw hipermobilność, później hypomobilność) lub cechą wrodzoną).
Niestabilność po złamaniu lub zwichnięciu nazywamy niestabilnością ostrą, zaś niestabilność będąca konsekwencją mniejszych urazów, operacji, zmian zwyrodnieniowych zaliczamy do niestabilności przewlekłej.
Niestabilność wrodzona polega nie wykształceniu się lub niedorozwoju kręgu, jego częsci lub połączeń, które prowadzą w konsekwencji do deformacji lub uszkodzeń.
Niestabilność pourazowa jest skutkiem uszkodzenia lub nie wygojenia się struktur po wypadku, np. podwichnięcia czy stawy rzekome po zbyt krótkim unieruchomieniu w leczeniu zachowawczym.
Niestabilność na tle zmian zwyrodnieniowych ma najczęściej postać wklinowywania się kręgów,co może doprowadzić do kręgozmyku a segment wyżej lub niżej do niestabilności.
Niestabilność wtórna może się rozwinąć w następstwie zniszczeń struktur trzymających, spowodowanych przez inne choroby, np. nowotwory, choroba Pageta, RZS, dysplazja itp.
Niestabilność jatrogenna, czyli będąca następstwem interwencji chirurgicznej, może się zdarzyć np. przy bardzo rozległej operacji, po usunięciu tkanek. Usunięcie stawów w laminektomii tylko w kilku procentach operacji prowadzi do powstania kręgozmyku.
Objawy bólowe i neurologiczne możemy leczyć zachowawczo: ćwiczeniami stabilizującymi, zmianą nawyków ruchowych, fizykoterapią. W fazach zaostrzenia objawów pomocny bywa gorset. Jeśli to nie przynosi jednak długotrwałej poprawy, należy ustabilizować kręgi operacyjnie.
- Uszkodzenie typu „smagnięcia biczem”
Jest to uraz odcinka szyjnego kręgosłupa, powstający podczas wypadków komunikacyjnych. Pod wpływem uderzenia w tył samochodu kręgosłup zostaje bezwładnie odrzucony w tył, w kierunku wyprostnym, bądź odwrotnie – w mechanizmie uderzenia w przeszkodę zostaje gwałtownie odrzucony w przód, do zgięcia.
Może wtedy dojść do złamań zgnieceniowych trzonów kręgowych, awulsyjnych uszkodzeń wyrostków kolczystych lub złamań łuku i wyrostków haczykowatych ). Charakterystyczna dla tego typu urazów jest duża zmienność objawów: bólowych, neurologicznych, psychicznych itp. Objawy te mogą utrzymywać się bardzo długo i wymagają kompleksowego leczenia.
- Kręgozmyk
polega na przesunięciu 2 sasiednich kręgów względem siebie. Krąg wyżej położony ulega przesunięciu do przodu względem niższego. Takie ustawienie prowadzi do bolesności (zaostrzającej się w czasie ruchu), utraty stabilności, pogorszenia sprawności ruchowej, a nawet wystąpienia objawów neurologicznych.
Odwrotnością kręgozmyku jest retrozmyk, czyli stan w którym górny kręg przesuwa się do tyłu w stosunku do kręgu niższego.
Klasyfikacja kręgozmyków wg. Wiltse:
- kręgozmyk węzinowy (spondylolisteza) - polega na przerwaniu części międzywyrostkowej łuku (węziny) z przemieszczeniem kręgu. Kręgozmyk ten jest typowy dla pacjentów dorosłych, najczęściej w 3–4 dekadzie życia. Najczęściej występujący.
- kręgozmyk dysplastyczny — wrodzony niedorozwój wyrostków stawowych, łuku kręgu L5 i kości krzyżowej, występujący u około 25% przypadków choroby. Rozpoznawany u dzieci i młodzieży.
- kręgozmyk zwyrodnieniowy — związany ze zwyrodnieniem stawów i krążka międzykręgowego; jest on typowy dla ludzi starszych. Jego istotą tego jest więc niestabilność międzykręgowa– nie obserwujemy przerwania ciągłości łuku kręgu.
- kręgozmyk urazowy – ześlizgnięcie kręgu na tle urazowego złamania łuku kręgu – w obrębie wyrostków stawowych lub nasad łuków
- kręgozmyk patologiczny — powstaje gdy proces patologiczny prowadzi do zniszczenia części międzywyrostkowej łuku kręgu (np. choroba Pageta, wrodzona łamliwość kości, zapalenia, nowotwory). Ten typ kręgozmyku występuje stosunkowo rzadko, podobnie jak kręgozmyk urazowy.
Stopnie kręgozmyku wg Meyerdinga– procent kręgu, który nie znajduje się nad niższym kręgiem:
I° — do 25%
II° — 25% — 50%
III°- 50% — 75%
IV°- 75% — 100%
powyżej 100% (całkowita utrata styczności 2 kręgów, czyli spondyloptoza.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl