Nadgarstek charakteryzuje się bardzo skomplikowaną budową anatomiczną, która przysparza wielu problemów w razie stłuczenia lub złamania tej części ręki.
Zamiast jednej główki i panewki stawowej, jak w dużych stawach, w nadgarstku mamy aż 8 kości ułożonych w dwóch szeregach. W skład szeregu bliższego, licząc od strony kości promieniowej, wchodzą kości: łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta i grochowata. Szereg dalszy nadgarstka , licząc w tym samym porządku, stanowią kości: czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, główkowata i haczykowata.
Tak więc kompleks stawowy nadgarstka składa się z 2 stawów, które razem ze stawem dalszym promieniowo-łokciowym tworzą zintegrowana jednostkę funkcjonalną:
- staw promieniowo-nadgarstkowy (pomiędzy dalszą powierzchnią stawową kości promieniowej a bliższym szeregiem kości nadgarstka)
- staw śródnadgarstkowy (pomiędzy bliższym a dalszym szeregiem kości nadgarstka).
Stabilizację nadgarstka zapewnia kompleks więzadeł należących do systemu wewnętrznego i zewnętrznego.
Więzadła nadgarstka wewnętrzne wiążą kości nadgarstka ze sobą, największe znaczenie kliniczne posiada więzadło łódeczkowato-księżycowate.
Więzadła zewnętrzne łączą kości nadgarstka proksymalnie z kością promieniową i łokciową, zaś dystalnie z kośćmi śródręcza. Grubsze i liczniejsze są więzadła położone po stronie dłoniowej, w porównaniu z cieńszymi więzadłami grzbietowymi.
Więzadła stawu promieniowo-nadgarstkowego można podzielić na 2 grupy:
- więzadła poboczne: promieniowe (biegnące od wyrostka rylcowatego kości promieniowej a kością łódeczkowatą) i łokciowe (biegnące od wyrostka rylcowatego kości łokciowej do kości trójgraniastej grochowatej).
- więzadła promieniowo-nadgarstkowe: przednie (przyczepia się do przedniego brzegu powierzchni stawowej kości promieniowej oraz szyjki kości główkowatej) i tylne (promieniowo-nadgarstkowe – tworzące grzbietowe wzmocnienie stawu).
80% osiowego obciążenia przedramienia przenosi się przez staw promieniowo – nadgarstkowy, który łączy nasadę dalszą kości promieniowej z kośćmi łódeczkowatą i księżycowatą. Pozostałe 20% przenosi się na łokciową część nadgarstka za pośrednictwem kompleksu chrząstki trójkątnej.
A.W.