Ból pooperacyjny wynika z interwencji chirurgicznej i naruszenia tkanek, dlatego nie ma się co oszukiwać – sam nie minie. Wielu pacjentów w pierwszych dobach po zabiegu próbuje uniknąć lub zminimalizować dawkę zaleconych leków przeciwbólowych. Zwykle kończy się to podaniem ich dużo większej ilości czy mocniejszych środków kilka godzin później.
Należy pamiętać, że ból łatwiej jest opanować farmakologicznie na początku pojawienia się, a nie gdy się już mocno rozwinie. Żaden lek nie działa natychmiast – więc zamiast zwlekać, lepiej jest zażyć zlecone środki już na początku objawów, gdyż i tak minie spora chwila zanim rozwiną spektrum działania.
Zdarza się, że jeszcze podczas pobytu na oddziale szpitalnym pacjent cierpi z bólu, np. w nocy, ale krępuje się poprosić pielęgniarkę o kolejną dawkę przeciwbólową bo chce być dzielny lub nie chce przeszkadzać i budzić w nocy. Nic bardziej mylnego – każda pielęgniarka będzie wolała wstać raz w nocy i podać lek, niż kilka godzin później stale nadzorować kroplówkę lub wzywać lekarza, bo ból już się tak rozwinie.
Podsumowując: w pierwszych dobach po zabiegu warto brać zlecone leki przeciwbólowe i nigdy się nie przekonać, co ten ból pooperacyjny w ogóle oznacza.
Co innego gdy bolesność pojawia się dużo później lub dotyczy innej części ciała niż operowana. Oczywiście najlepiej byłoby zawsze zażywać leki po konsultacji lekarskiej.
Jednak, gdy zdecydujesz się przyjmować lek na własna rękę, dokładnie przeczytaj załączoną ulotkę. Zwłaszcza informacje o przeciwwskazaniach i możliwych skutkach ubocznych.
Zanim zażyjesz, sprawdź i przestrzegaj podanej daty ważności. Jeśli musisz zażyć lek kilka razy w ciągu doby, przestrzegaj zaleconych odstępów czasowych. Ich skracanie nie pozwala organizmowi na metabolizowanie leku, co szkodzi zwłaszcza wątrobie.
Gdy mimo brania leków ból nie ustępuje przez trzy doby, koniecznie umów się do lekarza. Dalsze zażywanie może być niebezpieczne dla zdrowia, ale też może utrudnić lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.
Wiele lekarstw, które można kupić bez recepty, zawiera ten sam składnik główny, chociaż różnią się nazwą handlową, np. paracetamol występuje w około 50 różnych środkach dostępnych na rynku. Przekraczając zalecane dawki można i tak nie osiągnąć efektu przeciwbólowego. To wina tzw. efektu pułapowego – brak silniejszego działania mimo przekroczonej dawki. Wynikiem mogą być za to zawroty głowy, nudności, zaburzenia rytmu serca.
Wzmożoną ostrożność należy zachować zwłaszcza przy chorobach przewlekłych, np. chorując na nadciśnienie czy cukrzycę powinno korzystać się z jedynie leków uznanych przez lekarza prowadzącego za bezpieczne przy danej jednostce chorobowej. To bardzo ważne, gdyż nie umiejętnie połączone leki potrafią wzajemnie znosić lub bardzo potęgować swoje działanie.
Zażywanie leków przeciwbólowych, nawet tych ogólnie dostępnych, w połączeniu z alkoholem może poważnie uszkodzić wątrobę.
Należy też pamiętać, że działanie leku zależy również od jego postaci – zawiesiny i tabletki rozpuszczalne zaczynają działają działać najszybciej, dlatego sprawdzają się w bólach ostrych, kapsułki płynne działają z kolei szybciej niż zwykłe tabletki, które rozpoczynają swe efekty najpóźniej.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl