Bardzo często pacjenci zadają takie pytanie czy lateralizacja jest tym samym schorzeniem co boczne przyparcie rzepki. Otóż odpowiedź brzmi tak i nie. Dlaczego ? Ponieważ każde boczne przyparcie wynika z lateralizacji rzepki, ale nie każda lateralizacja jest już bocznym przyparciem.
Lateralizacja rzepki może być np. fizjologiczna i spoczynkowa. Przy rozluźnionym stawie kolanowym tendencja do przemieszczania się rzepki do boku jest naturalna i wynika z anatomii i biomechaniki. Jest to związane z tym ‚że głowa boczna mięśnia czworogłowego jest silniejsza od głowy przyśrodkowej i naturalne jest to ‚że może w spoczynku przesuwać rzepkę lekko do boku. Podczas ruchu rzepka powinna się ślizgać centralnie w bruździe pomiędzy kłykciami kości udowej. Ruch ten powinien być spowodowany zrównoważoną pracą składowych mięśnia czworogłowego. Nie zawsze jednak tak się dzieje i rzepka zbacza ze swojego toru przesuwając się w stronę boczną. Nadmierne zwiększanie lateralizacji i kompresji rzepki przez otaczające tkanki miękkie ograniczają jej ruchomość i w konsekwencji prowadzą do bocznego przyparcia. Gdy taka sytuacja nie zostaje zauważona i przechodzi w stan długotrwały, to może mieć szkodliwy wpływ na chrząstkę stawową, która po pewnym czasie zaczyna chorować.
Aby jednak doszło do przemieszczenia rzepki muszą zaistnieć pewne warunki anatomiczne. Problem może być bardzo złożony i może obejmować różne czynniki. Wymienić tutaj należy:
- Nieprawidłowości budowy dalszej nasady kości udowej takie jak hypoplazja kłykcia bocznego czy też spłycenie zagłębienia międzykłykciowego.
- Nieprawidłowości budowy bliższej nasady kości piszczelowej takie jak zewnętrzna rotacja nasady bądź boczne w stosunku do prawidłowego umiejscowienie guzowatości kości piszczelowej.
- Nieprawidłowości budowy rzepki. Zaliczyć tu należy zaburzenia kształtu i wielkości a także zaburzenia położenia w stosunku do kości udowej.
- Nieprawidłowości dotyczące tkanek miękkich. Przede wszystkim dochodzi tu do rozluźnienia przyśrodkowych stabilizatorów rzepki. Duże znaczenie ma także ogólna wiotkość aparatu więzadłowego oraz nieprawidłowe połączenie włókniste z pasmem biodrowo-piszczelowym.
- Nieprawidłowości w obrębie mięśnia czworogłowego uda a mianowicie zaburzenia równowagi siły głowy przyśrodkowej i bocznej; zanik głowy przyśrodkowej; zwłóknienie głowy bocznej.
- Skrócenia bądź wydłużenia więzadła rzepki.
- Koślawość kolan.
- Nieprawidłowa oś kończyny (zwiększona antetorsja szyjki kości udowej bądź ustawienie stepu w pronacji).
- Różnica długości kończyn (powoduje kompensacyjne zwiększenie pronacji i nadmiernego odwiedzenia stopy, nadmierne zgięcie kolana podczas chodu nadmiernego zwiększenie sił reakcji nadmiernego stawie rzepkowo-udowym).
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat bocznego przyparcia rzepki https://www.fizjoinformator.pl/zespol-bocznego-przyparcia-rzepki/
E.K.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl
W dalszym ciągu, prawdę powiedziawszy, nie wiem co to jest lateralizacja. Z artykułu wynika, że ma to związek z nieprawidłowym/niefizjolgicznym przemieszczaniem się rzepki (a może z niemożnością się przemieszczania?). W takim razie jak to można stwierdzić na postawie statycznego zdjęcia rtg? Czy jest to choroba chrząstki stawowej? Czy też zespół chorób, abstrahując od przyczyn (choć te w trakcie terapii mogą mieć pierwszorzędne znaczenie, co rozumiem).