W toku ewolucji nasz kręgosłup przystosował się do postawy pionowej i składa się z 33–34 nieparzystych kręgów.Dzielimy je na odcinki:
- kręgi szyjne (C0-C7)
- piersiowe (TH 1– TH 12)
- lędźwiowe (L1-L5)
- krzyżowe (S1-S5)
- ogonowe (CO4-CO5).
Pozostałe składowe kręgosłupa to 23 krążki międzykręgowe (tzw. dyski), rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe.
Główne funkcje kręgosłupa to:
- utrzymywanie ciężaru ciała
- zapewnienie równowagi
- amortyzacja wstrząsów
- podstawa przyczepu dla innych kości i tkanek
- ochrona rdzenia kręgowego oraz nerwów rdzeniowych.
Aby podołać funkcji podporowej dla ciała kręgi lędźwiowe są największe i najbardziej masywne, stopniowo zmniejszając się do górze. Odcinek lędźwiowy musi być w stanie sprostać obciążeniu kompresyjnemu wagi tułowia, zwiększanemu przez skurcz mięśni grzbietu, które kontrolują pionową postawę.
Każdy trzon kręgu lędźwiowego zbudowany jest z zewnętrznej otoczki kości korowej, wzmocnionej od wewnątrz blaszkami kostnymi zwanymi beleczkami, które są ułożone pionowo i poziomo w celu rozkładania obciążeń.
Ruchy kręgosłupa są możliwe dzięki obecności stawów międzytrzonowych. Są to stawy wtórnie chrząstkowe, gdzie trzony oddzielone są dyskami międzykręgowymi.
Krążki i trzony kręgów nie są w stanie samodzielnie utrzymać pionowej pozycji ciała. Strukturami podporowymi są dla nich elementy tylne kręgów, pozwalające kontrolować ustawienie trzonów . W odcinku lędźwiowym są to blaszki kostne zwane łukami kręgów, które wraz z tylną częścią kręgu ogranicza otwór kręgowy. Od strony grzbietowej od każdego kręgu odchodzi wyrostek kolczysty, a bocznie wyrostki poprzeczne. Na boki odchodzą wyrostki stawowe górne i dolne. Ich rolą jest zapewnienie odpowiedniej ruchomości i danie miejsca przyczepu dla ścięgien stabilizujacych ten odcinek. Cały odcinek lędźwiowy opiera się na kości krzyżowej, łącząc się z nią stawowo.
Funkcjonalną jednostką kręgosłupa jest segment ruchowy. W odcinku lędźwiowym składa się z :
- dwóch trzonów kręgowych, łuków kręgów, wyrostków kręgów, powierzchni stawowych wyrostków kręgowych
- tarczy międzykręgowej
- więzadeł
- mięśni krótkich
- rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych i nerwów
naczyń krwionośnych
Wszystkie elementy ułożone są pod różnymi kątami tworząc naturalne boczne krzywizny:
lordozę szyjną, kifozę piersiową i lordozę lędźwiową.
Tarcza (dysk) składa się z centralnie leżącego jądra galaretowatego i obwodowo leżącego pierścienia włóknistego. Trzecią składową jest warstwa chrząstki, która ogranicza dysk od góry i dołu, oddzielając go od trzonu kręgowego (płytka graniczna).
Jądro galaretowate jest półpłynną masą , składającą się głównie z wody (od 70% u starszych do 90 % u osób młodych). Jego zadaniem jest adaptacja i rozdzielanie zewnętrznego nacisku, jednakowe rozdzielenie nacisku na pierścień włóknisty i blaszki pokrywające, spełnianie funkcji łożyska kulkowego przy ruchach kręgosłupa.
Pierścień włóknisty składa się z 12–20 koncentrycznie ułożonych warstw włókien kolagenu, które otaczają jądro galaretowate. W zależności od wieku pierścień składa się z 60–70 % wody, 50–60% kolagenu, 20% proteoglikanów i 10% elastyny. Warstwy pierścienia są grubsze w części przedniej i bocznej, a cieńsze w części tylno-bocznej. Do jego zadań należy: utrzymywanie przy sobie trzonów kręgów, przyjmowanie i amortyzowanie obciążeń, zapobieganie deformacjom jądra przy dużym obciążeniu, przeciwdziałanie nadmiernym ruchom.
Podczas gdy więzadła i stawy zapewniają stabilizację wewnętrzną, kontrolę ruchu umożliwiają kręgosłupowi mięśnie. W odcinku lędźwiowym można podzielić je na trzy grupy:
- małe mięśnie łączące wyrostki poprzeczne: pośrodkowe i brzuszne boczne. Ich główną funkcją jest propriorecepcja.
- grupę przednio-boczną: mięsień lędźwiowy większy czworoboczny lędźwi. Pierwszy z nich zgina biodro i wywiera nacisk na dyski. Drugi daje podstawę dla pracy przepony.
- grupę tylną: mięśnie międzykolcowe, wielodzielny, najdłuższy i biodrowo-żebrowy.
Mięśnie międzykolcowe biorą udział w propriorecepcji, mięsień wielodzielny zapoczątkowuje ruch wyprostu i kontroluje zgięcie. Mięsień najdłuższy klatki piersiowej – część lędźwiowa oraz mięsień biodrowo-żebrowy lędźwi – część lędźwiowa to prostowniki i kontrolerzy zgięcia i skłonu w bok. Mięsień najdłuższy klatki piersiowej – część piersiowa odpowiada za prostowanie klatki piersiowej w stosunku do miednicy i kontroluje ruchy zgięciowe tułowia. Mięsień biodrowo-żebrowy – część piersiowa prostuje klatkę względem miednicy lub kontroluje zgięcie tułowia do przodu lub boku.
Żadnemu z mięśni okolicy lędźwiowej nie można przypisać tylko jednej funkcji lub toru działania. Wszystkie działają na – lub przez – każdy z kręgów tego odcinka.
Mięśnie kręgosłupa lędźwiowego pokryte są trzema warstwami powięzi (powięź piersiowo-lędźwiowa).
Tylna powierzchnia trzonów kręgów i krążków międzykręgowych tworzy dno kanału kręgowego. Sklepienie kanału tworzą blaszki łuków kręgów i więzadła żółte. Ściany boczne to nasady łuków kręgowych, pomiędzy którymi otwory międzykręgowe tworzą przestrzeń dla korzeni nerwowych.
Rdzeń kręgowy dochodzi do wysokości L1-2. Nerwy rdzeniowe odcinka lędźwiowego, krzyżowego i guzicznego są tworzone przez opuszczające rdzeń korzenie brzuszne i grzbietowe. Korzenie, odchodząc od rdzenia, biegną do otworu międzykregowego poniżej kręgu tego samego segmentu. Kilka końcowych korzeni przypomina włókna z ogona, dlatego nazywa się je ‘’ogonem końskim’’.
Rdzeń kręgowy i ogon koński znajdują się wewnątrz worka opony twardej, zawierającego płyn mózgowo-rdzeniowy, który zanurza i odżywia korzenie nerwowe. Stanowi to ochronę dla nerwów. Zmiany takie jak osteofity, przepukliny krążków, wypuklenia więzadła żółtego czy torbiele stawów międzywyrostkowych, uniemożliwiają prawidłowy przebieg nerwów.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl