‘’Kolano posadzkarza’’, zwane również ‘’kolanem dewotki’’ lub ‘’kolanem służącej’’, to określenie zapalenia kaletek maziowych przedrzepkowych lub podrzepkowych. Nazwa wywodzi się od zawodów, które wykonuje się w długotrwałej pozycji klęczącej. Wbrew nazwie, posadzkarze rzadko na nie cierpią, ponieważ chronią stawy kolanowe specjalnymi ochraniaczami, w przeciwieństwie do gospodyń domowych czy osób duchownych, którzy często klęczą na twardym podłożu.
Kaletki maziowe są tworami zbudowanymi z tkanki łącznej, które najczęściej komunikującą się z jamą stawową i błoną wytwarzającą maź, dzięki czemu mają gładką i wilgotną powierzchnię. Pod wpływem długotrwałego ucisku lub uderzenia kaletki mogą ulec podrażnieniu, które prowadzi do stanu zapalnego. Na jego skutek wytwarza się większa ilość płynu, który zbiera się pomiędzy ścianami kaletki maziowej.
Zapalenia kaletek maziowych mogą też być następstwem niedoleczonych kontuzji, chorób reumatycznych, dny moczanowej lub zakażeń bakteryjnych.
Objawami jest uczucie rozpierania, wypełnienia, ból,obrzęk i utrudniona ruchomość.
Leczenie polega na zabiegach przeciwzapalnych (fizykoterapia) i odciążeniu powierzchni, jeśli zachowawczo nie przynosi rezultatu lekarz może ściągnąć nadmiar płynu i podać lek przeciwzapalny.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl