Rower, rower stacjonarny, rower treningowy, ergometr, rower do ćwiczeń– wszystko to nazwy rowerów, które można znaleźć na salach rehabilitacyjnych, fitnesach czy siłowniach na całym świecie.
Praktycznie każdy protokół rehabilitacyjny dotyczący stawu kolanowego obejmuje jazdę na rowerze. Czemu jest ona tak ważna? W czym może nam pomóc?
Przede wszystkim należy uświadomić sobie cele w rehabilitacji stawu kolanowego. Obojętnie czy będzie to po urazie, czy po operacji cele są następujące:
- Zmniejszenie i wyeliminowanie bólu
- Zwiększenie i przywrócenie zakresu ruchu w stawie kolanowym,
- Zwiększenie i przywrócenie stabilizacji stawu kolanowego,
- Zwiększenie i przywrócenie siły mięśniowej grup mięśni mających wpływ na staw kolanowy,
- Zapobieganie kolejnym urazom
W porównaniu do różnych aktywności jazda na rowerze ( stacjonarnym) jest stosunkowo bezpiecznym ćwiczeniem, nawet w początkowych fazach rehabilitacji. Może pomóc w poprawie zakresu ruchu jak i stabilności stawu. Jest stosowana jako forma „ odżywiania” tkanek w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych, czy po rekonstrukcji chrząstki stawowej.
Jazda na rowerze posiada szereg funkcji, które sprawiają, że staje się on szczególnie dobrym narzędziem do rehabilitacji stawu kolanowego:
- Nie obciąża stawu i można go używać nawet wtedy, gdy jeszcze na obciążamy kończyny( nie stajemy na nodze po urazie czy operacji)
- Nie ma obciążeń z tytułu wagi własnego ciała
- Wykorzystuje zakres ruchu potrzebny do aktywności dnia codziennego
- Ma regulację oporu
- Pozwala na stabilna pozycję
- Pozwala na odżywianie chrząstki stawowej
- Jest to ćwiczenie w zamkniętym łańcuchu kinematycznym
- Wspomaga układ sercowo– naczyniowy.
Aby móc wsiąść na rower stacjonarny potrzebujesz minimum 90–100 stopni zgięcia w stawie kolanowym. Zwracaj zawsze uwagę na ustawienie siodełka, co pozwoli Ci na kontrolowanie zakresu ruchu. Siodełko powinno być zawsze ustawiane indywidualnie, ze względu na różną długość nóg. Jeżeli ustawisz siodełko zbyt wysoko, Twoja pozycja nie będzie stabilna, jeśli zbyt nisko możesz koślawić kolana, co będzie dodatkowo przeciążać staw rzepkowo-udowy. Zatem wszyscy, którzy maja jakikolwiek problem w stawie rzepkowo– udowym powinni zwrócić uwagę, czy nie ustawiają siodełka zbyt nisko.
Jazda na rowerze do tyłu.
Jazda do tyłu zmienia nam siły aktywizujące mięsnie. Jadąc do tyłu bardziej angażujesz miesień czworogłowy w stosunku do grupy kulszowo –goleniowej ( przede wszystkim zginaczy). Zwiększa to obciążenie na staw rzepkowo– udowy i nie jest również skuteczne dla pacjentów po urazach więzadła krzyżowego przedniego ( ACL).
Rower leżący
To taki rower,że siedzisz sobie wygodnie w fotelu, a pedały są przed Tobą, a nie pod Tobą jak ma to miejsce w standardowym rowerze. Nie ma tu różnicy w zakresach ruchu, ale jest zmiana w obciążeniach. Przede wszystkim jest mniejsze obciążenie na więzadło krzyżowe przednie, w związku z tym w początkowych fazach rehabilitacji po urazie czy rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego rower lezący jest rekomendowany.
Roweru stacjonarnego nie musisz kupować. Możesz go wypożyczyć np. tutaj www.szynoteka.pl
E.K.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl