Mówiąc najprościej Hyalofast to biomateriał służący do rekonstrukcji uszkodzonej chrząstki stawowej.
Za pomocą tego biomateriału można rekonstruować ubytki chrzęstne i chrzęstno-kostne stawu kolanowego czy skokowego. Zabieg jest wykonywany artroskopowo. Polega na oczyszczeniu ubytku i zrobieniu w nim mikrozłamań. Następnie w miejsce ubytku wszczepia się biomateriał tak by wypełnić nim niszę powstałą po oczyszczeniu uszkodzonej chrząstki. Biomateriał można ustabilizować za pomocą kleju tkankowego. Kolejnym krokiem jest wykonanie przez chirurga kilku ruchów operowanym stawem pacjenta tak, aby sprawdzić i ocenić stabilność wszczepionego biomateriału podczas ruchu.
W trakcie mikrozłamań uwalniane są ze szpiku komórki macierzyste, które osadzają się bezpośrednio na wszczepionym biomateriale ( to właśnie one mają zdolność różnicowania się do chondrocytów tworzących chrząstkę stawową). Ponieważ Hyalofast jest chondro protekcyjną powłoką to podtrzymuje on żywotność osadzanych na nim komórek i zwiększa ich przeżywalność.
Po zabiegu pacjent powinien się poddać specjalistycznej rehabilitacji, która jest integralną częścią leczenia i którą można zacząć już na drugi dzień po zabiegu.Protokół rehabilitacyjny jest bardzo podobny do protokołu po technice mikrozłamań. Powinien być prowadzony przez doświadczonego terapeutę, ponieważ procedury postępowania zależą od wielkości i miejsca ubytku.
Według definicji producenta Hyalofast™ to biały biodegradowalny (do kwasu hialuronowego) podkład włókninowy składający się w całości z HYAFF®, półsyntetycznej pochodnej kwasu hialuronowego, będącego naturalnym składnikiem macierzy pozakomórkowej i głównym składnikiem ludzkiej chrząstki.
Technologia HYAFF polega na estryfikacji kwasu hialuronowego. Dzięki temu powstaje podłoże dla komórek macierzystych szpiku kostnego. Podłoże to ma szczególne właściwości, ponieważ pobudza mezenchymalne komórki macierzyste do przekształcania się w chondrocyty zdolne do wytwarzania fizjologicznej chrząstki.
Po operacji możesz potrzebować szyny CPM w celu utrwalania zakresu ruchu i odżywiania nowo powstającej chrząstki stawowej. Polecamy Szynoteke (www.szynoteka.pl )
Wiecej na temat chrząstki https://www.fizjoinformator.pl/chrzastka-o-co-tyle-zamieszania/
E.K.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl