Fizykoterapia to dział fizjoterapii zajmujący się wykorzystaniem korzystnej reakcji organizmu na bodźce fizyczne. Ich źródło może być w naturalnym środowisku, np. słońce, lub mogą być generowane sztucznie — np. prąd elektryczny, ciepło. Od lat są z powodzeniem stosowane w schorzeniach narządu ruchu, w tym kręgosłupa.
- Masaż — ma on na celu rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, co jest stałą dolegliwością u pacjentów z bólami krzyża. Poprawia ukrwienie tkanek, co pozwala minimalizować ból, dostarczać substancji odżywczych i normalizowac pracę mięśni i więzadeł.
- Pole magnetyczne w zależności od zastosowanej częstotliwości może działać na zasadzie cieplnej lub powodować zmianę depolaryzacji komórek, a co za tym idzie właściwości tkanek, np. szybsze odprowadzanie szkodliwych produktów przemiany materii.
- Laseroterapia – poprzez wniknięcie wiązki światła o wybranej długości fali do tkanek uzyskujemy działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przyspieszenie gojenia.
- Ogrzewanie, na przykład za pomocą lamp czy okładów, rozluźnia mięśnie i zwiększa ukrwienie tkanek, dzięki czemu uzyskuje się większy dopływ tlenu oraz substancji przyspieszających gojenie.
Ochładzanie, okładami czy oparami ciekłego azotu, działa bezpośrednio przeciwbólowo a ponadto ogranicza stan zapalny i redukuje bolesne skurcze mięśniowe
- Ultradźwięki: poprzez mikromasaż i ocieplenie tkanek zwiększają ukrwienie, przyspieszają gojenie, zmniejszają napięcie mięśniowe, redukuje patologiczną sztywność i bolesność.
- Elektroterapia: rozluźnia mięśnie poprzez działanie prądu o zmiennej częstotliwości, stymuluje powstawanie endorfin, które działają kojąco na bóle pochodzenia kręgosłupowego.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl