Odejść od depresji… Odejść od depresji można w przenośni i .. dosłownie, bowiem aktywność fizyczna, jaką jest chodzenie, jest jedną z najbardziej polecanych przy tego rodzaju problemie.
Wydaje się, że dziś o depresji powiedziano już wszystko, ale powtórzmy.
Depresja przejawia się smutkiem, przygnębieniem, poczuciem winy lub pustki wewnętrznej. Na zewnątrz jest to brak zainteresowania tym co wcześniej było atrakcyjne, często też utrata wagi, zaburzenia snu, apatia i zmęczenie.
Depresja 2–3 razy częściej dotyczy kobiet, przejawiając się głównie biernością i płaczem.
U mężczyzn to raczej gniew, irytacja i zobojętnienie. Może też przybierać formę nadaktywności lub autodestrukcji (np. obsesyjne uprawianie sportu, nałogi).
Depresja została już uznana za kolejną chorobę cywilizacyjną, na którą antidotum jest ruch.
W tym wypadku ćwiczenia fizyczne mogą być równie skuteczne jak leki antydepresyjne czy psychoterapia.
Chodzenie jest najbardziej uniwersalnym rodzajem wysiłku. Nie wymaga inwestycji, szczególnych umiejętności czy warunków treningowych. Udowodniono, że już 10 minutowy spacer przyczynia się do zwiększenia wydzielania neuroprzekaźników.
Za równie skuteczne uznaje się inne formy aerobowe( np. pływanie, jazdę na rowerze, Tai Chi, fitness itp.) oraz ćwiczenia rozciągające. Ich dobroczynny wpływ tłumaczy się wytwarzaniem przez organizm endorfin oraz psychospołecznymi atutami ćwiczeń grupowych.
Uprawianie sportu podnosi poziom tryptofanu, czyli substancji niezbędnej do produkcji serotoniny, która w dużym stopniu jest odpowiedzialna za nastrój. Tak więc większa intensywność ćwiczeń uwolni więcej endorfin, zaś mniejsza, jak np. joga, pomoże się zrelaksować.
Poprawa samopoczucia w odpowiedzi na wysiłek fizyczny może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, gdy środki przeciwdepresyjne wymagają co najmniej 2 tygodni regularnego stosowania, zanim pojawią się pierwsze znaki poprawy nastroju.
Uznaje się, że ćwiczenia dwa razy w tygodniu zmniejszają częstość występowania depresji o połowę.
Samoocena i nastrój zmienia się, gdy człowiek nabywa sprawności i umiejętności ruchowych. Regularne uprawianie ćwiczeń daje satysfakcję z osiągania celów, na które się uczciwie zapracowało. Pokonywanie własnych słabości, lenistwa i zastąpienie bezczynności działaniem buduje pewność siebie, wiarę i zwiększa poczucie kontroli nad własnym życiem.
Za uniwersalną dla zdrowia przyjmuje się dawkę ćwiczeń wykonywanych 3 razy w tygodniu przez minimum 30 min. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, zależna min. od trybu życia, poziomu stresu i preferencji ruchowych. Jednakże bez względu na nie, najważniejszym czynnikiem gwarantującym sukces antydepresyjny jest systematyczność wykonywanych ćwiczeń.
Reakcja na ćwiczenia fizyczne u każdego może być inna, dlatego – jak przy każdym innym schorzeniu– zanim rozpocznie się ćwiczenia należy zasięgnąć opinii lekarza co do indywidualnych przeciwwskazań.
Badania potwierdzają wyraźną poprawę nastroju już po 2 tygodniach regularnych ćwiczeń.
Regularne uprawianie sportu okazuje swą największą przydatność w początkowej fazie leczenia depresji. Wielu lekarzy jest zdania, że najlepsze efekty osiąga się stosując jednocześnie psychoterapię, leczenie farmakologiczne oraz właśnie aktywność fizyczną.
Ogólnie znane korzyści z ćwiczeń fizycznych to: obniżenie ciśnienia krwi, wzmocnienie mięśni i kości, spalanie tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie samooceny i pewności siebie,
poprawa jakości snu, zmniejszenie poziomu stresu, złagodzenie lęków, poprawa nastroju.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl