Ten, kto choć raz poczuł ostry ból kręgosłupa wie, że każda zmiana pozycji powoduje ból i człowiek nie ma wtedy ochoty na nic z wyjątkiem znalezienia takiej pozycji, która choć na chwilę pozwoli odpocząć od bólu.
Czy ból kręgosłupa może w jakikolwiek sposób iść w parze z udanym życiem seksualnym, które jest tak niezwykle istotnym elementem dla każdego związku?
Okazuje się, że tak, tylko trzeba się o to postarać. Wszystko zależy od zrozumienia problemu przez obojga z partnerów i podjęcie odpowiednich kroków.
Podstawa to wizyta u lekarza specjalisty w celu postawienia właściwej diagnozy oraz porady, jakich pozycji należy unikać. Idealną sytuacją jest, gdy chory i jego partner mogą równocześnie usłyszeć te informacje. Osoba, która nigdy nie cierpiała na schorzenie kręgosłupa, która nie doświadczyła dolegliwości i bólu, może mieć trudność ze zrozumieniem sytuacji i często błędnie interpretować zmniejszoną aktywność seksualną czy wręcz unikanie współżycia przez partnera. Wspólna wizyta u lekarza czy terapeuty z pewnością pomoże obojgu zrozumieć właściwe przyczyny problemów oraz odzyskać satysfakcję z udanego współżycia seksualnego.
Warto przedyskutować ten problem z partnerem i spróbować poszukać pozycji, które są bezbólowe lub generują ból minimalny.
Przed rozpoczęciem współżycia przydatny może być delikatny masaż, ciepła kąpiel lub prysznic czy maść przeciwbólowa. Niektórzy dobrze reagują na zimno, więc można zastosować miejscowy okład z lodu, lub lód wykorzystać także jako element gry wstępnej. Należy pamiętać, że pomimo tych zabiegów ból może pojawić się w trakcie współżycia. Będąc świadomym ograniczeń, warto zaplanować swoje zachowania tak, aby uniknąć niezadowolenia i frustracji.
Dla osób z bólem w dolnym odcinku kręgosłupa poleca się dwie zasadnicze pozycje (w zależności od typu schorzenia):
• Pozycja wyprostowana z tendencją do odgięcia w tył ( tzw. przeprost) przynosi ulgę osobom z chorobą zwyrodnieniową lub przepukliną dysku.W tej sytuacji pochylenie się w przód może powodować nasilenie bólu.
• Skłon w przód zalecane jest osobom ze stenozą kręgową (kanału lub otworów międzykręgowych). W tym schorzeniu pozycja wyprostowana powoduje zwiększenie dyskomfortu/narastanie bólu. Zaleca się postawę lekko przygarbioną z ramionami wyciągniętymi w przód.
Najlepiej, aby partner z dolegliwościami odgrywał w zbliżeniach rolę pasywną. Ruchy powinny być wolne i spokojne, tak by nie stwarzać dyskomfortu. Natomiast zdrowa osoba powinna łagodnie stymulować partnera nie zapominając o jego dolegliwościach.W takim przypadku partnerzy powinni zatrzymać się na delikatnym dotyku, masażu lub seksie oralnym.
Pamiętajcie, że udane życie seksualne , bliskość fizyczna i psychiczna, wzajemna czułość i zrozumienie powodują redukcją stresu, rozluźnienie a co za tym wszystkim idzie zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl