Czy wiecie, które ludzkie organy nie odczuwają bólu? Otóż mózg i wątroba, gdyż jako jedyne nie posiadają receptorów bólowych. W pozostałych obszarach ciała posiadamy ok.3 mln nocyceptorów, czyli receptorów bólowych.
Ich podrażnienie wyzwala bodziec, który jest przenoszony do mózgu poprzez włókna A delta w rdzeniu kręgowym z prędkością 110 km/h. Bóle tępe są przekazywane wolniej, przez włókna C. Zaś bóle przewlekłe są konsekwencją zaburzeń funkcji układu nerwowego, gdy tłumiące receptory GABA przestają działać i zwiększa się przewodnictwo.
Sygnały bólowe są przekazywane do kory czuciowej w płacie ciemieniowym. Mózgowe centrum bólu odpowiada wydzielaniem opiorfiny, redukującej dolegliwości. Z badań wynika, że działa ona kilka razy mocniej od morfiny.
Pocierając stłuczone miejsce lub kołysząc się dla uspokojenia produkujemy dodatkowe impulsy ruchowe z obolałego miejsca, które staja się na tyle konkurencyjne dla bodźców bólowych, że te tracą na intensywności.
Ból jest odczuciem bardzo subiektywnym, zależy min. od czasu trwania, intensywności, miejsca obrażenia, towarzyszących uczuć (np. strachu) itp. Jako zjawisko subiektywne może być prawidłowo oszacowany jedynie przez osobę go doświadczającą. Jest znany każdemu, w różnych postaciach, a mimo to trudny do zdefiniowania. Wg Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólu jest to nieprzyjemne doznanie zmysłowe i emocjonalne, związane z aktualnie występującym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Zgodnie z kryterium czasowym wyróżnia się ból ostry oraz przewlekły. Czas trwania pierwszego z nich nie przekracza 3 miesięcy, zaś drugiego trwa dłużej niż 3 miesiące.
Ze względu na miejsce postrzegania możemy wyróżnić się trzy rodzaje bólu:
1. ból zlokalizowany – łatwy do wskazania w jednym, bądź kilku obszarach ciała
2. ból rzutowy – który promieniuje na sąsiadujące obszary
3. ból uogólniony – odczuwany w kilku obszarach ciała jednocześnie.
Ból pamięciowy to utrzymywanie się dolegliwości, mimo usunięcia ich fizycznej przyczyny, np. po amputacji kończyny. Szacuje się, że 60% osób po amputacjach kończyn jeszcze przez 7 lat po operacji odczuwa bóle fantomowe. Prawdopodobnie jest to skutek łączenia się obszarów mózgu, które zostały pozbawione pracy z pozostałymi.
Są też ludzie, którzy w ogóle nie odczuwają bólu, na skutek mutacji genu SCN9A. Odwrotnością innej mutacji tego samego genu jest przeczulica, np. rumień bolesny, gdy organizm reaguje bólem na coś czego faktycznie nie ma.
Hormony męski testostereon i żeński progesteron, są biologicznymi amortazytorami bólu.
Migreny, czyli silne bóle głowy tłumaczy się zapaleniem naczyń krwionośnych w oponie mózgowej. Te poprzez obrzęk uciskają otaczająca je tkankę, podrażniając receptory.
Nocebo to efekt bólowy uzyskiwany w drodze eksperymentu, gdy sama sugestia (lub środek placebo) wyzwalają silniejsze udczucia bólowe. Jest to spowodowane cholecystokiną, hormonem wytwarzanym przez układ pokarmowy, wywołującym w mózgu reakcję bólową.
Do określenia natężęnia bólu najczęściej stosuje się skalę numeryczną (NRS), czyli intensywność bólu od 1 do 10, gdzie 10 jest najsilniejszym bólem, nie do wytrzymania.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl