Rzepka jest niezwykle istotnym, aczkolwiek często niedocenianym elementem kolana. To właśnie dzięki obecności rzepki staw kolanowy jest tak niezwykle sprzężony ze stawem rzepkowo-udowym.
Zarówno w wyproście jak i podczas zginania stawu kolanowego rzepka osłania części kłykci kości udowej i dlatego w piśmiennictwie anglojęzycznym jest niekiedy nazywana „czapką kolana” (knee cap). Ochronna pozycja naraża ją jednak na uszkodzenia tym bardziej, że brak tu buforowego pokrycia tkankami miękkimi.
Głównym zadaniem rzepki jest przenoszenie dużych obciążeń dynamicznych. Sprzyja temu gruba warstwa chrząstki szklistej pokrywająca powierzchnię stawową.
Rzepka zwiększa moment wyprostny kolana a co za tym idzie powoduje wzrost skuteczności ramienia siły mięśnia czworogłowego uda. Kolejną jej funkcją jest centralizacja rozbieżnych sił mechanizmu wyprostnego wszystkich części mięśnia czworogłowego uda. Głowa prosta i pośrednia przesuwają rzepkę ku górze, boczna ku górze i na bok a przyśrodkowa ku górze i przyśrodkowo. Zatem podczas prostowania kolana wszystkie części mięśnia czworogłowego uda są synergistami w ruchu rzepki ku górze. Dodatkowo należy zauważyć, że głowy przyśrodkowa i boczna są antagonistami w ruchu rzepki w płaszczyźnie czołowej.
Udział rzepki w systemie mięśnia czworogłowego uda jest niezwykle ważny, gdyż działa ona jako bloczek, zmieniając kierunek pociągania przez ten mięsień w akcie wyprostuj kolana. Działanie rzepki jako bloczka uwidacznia się najbardziej w końcowej fazie wyprostuj stawu. Przy zgięciu 90º rola ta znacznie maleje na skutek przemieszczania się rzepki między kłykcie kości udowej. Bez rzepki mięsień czworogłowy traci ok. 30% swojej mechanicznej siły przy kącie zgięcia stawu do 45º, a siła potrzebna do wyprostowania kolana zwiększa się wówczas15-20%.Stwierdzono także, że przy stawie kolanowym pozbawionym rzepki znacznie wzrastają siły docisku w stawie piszczelowo-udowym, prowadząc do zmian przeciążeniowych.
Z powszechnym przeświadczeniem o dużym znaczeniu rzepek dla czynności kolan niestety nie każdy się zgadza. Pogląd ten ma nielicznych przeciwników (np.Brooke i Hey-Groves), którzy uważają, że w mechanice kolana rzepka jest zbędnym a nawet uciążliwym elementem. Przytaczają oni przykład kangura, który porusza się długimi skokami mimo braku rzepek. Takie porównanie warunków biomechanicznych zwierząt i człowieka wydaje się jednak nieadekwatne, ponieważ zwierzęta poruszają się na stale ugiętych kolanach a o ich sprawności decydują również silnie rozbudowane mięśnie łydek i stóp.
Reasumując rzepka chroni staw kolanowy od przodu, jej centralne położenie zwiększa ramię dzwigni, a także działanie mięśnia czworogłowego uda, kierując jego ścięgno pod większym kątem do przyczepu na kości piszczelowej. Zapewnia równomierne rozłożenie sił obciążających, jakie działają na kość udową, poprzez zwiększanie obszaru kontaktu między więzadłem rzepki a kością udową.
Znaczenie rzepki wyjątkowo łatwo dostrzec, po nieodzownych niekiedy wycięciach tej struktury. Obserwujemy wtedy obniżenie sprawności stawów kolanowych, ponieważ skraca się ramię siły mięśnia czworogłowego uda. Dodać tu również trzeba, że utrata rzepki powoduje defekt kosmetyczny, dotkliwy zwłaszcza dla kobiet. Zatem dzięki rzepce uzyskujemy także estetyczny wygląd kolana.
Więcej na temat anatomii rzepki https://www.fizjoinformator.pl/rzepka/
Czynne i bierne stabilizatory rzepki: https://www.fizjoinformator.pl/czynne-i-bierne-stabilizatory-rzepki/
E.K.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl