To zwyczajowa nazwa schorzenie, które fachowo nazywa się zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
Przyczyną rozwinięcia zmian degeneracyjnych jest najczęściej długo trwające przeciążenie mięśni z powtarzającymi się mikrourazami.Najczęściej na tę przypadłość zapadają ludzie pracujący, na co dzień z komputerem (sekretarki, pracownicy biurowi, informatycy) – jest to związane ze specyficznym układem rąk podczas pisania na klawiaturze komputera.Ból pojawia się w okolicy zewnętrznej łokcia i promieniuje; zwiększa się, gdy zaciskamy mocno dłoń lub zginamy grzbietowo nadgarstek z oporem, np. w trakcie uderzenia.
Leczenie „łokcia tenisisty” trwa od 6 do 12 tygodni i uzależnione jest od okresu trwania dolegliwości, charakteru zmian degeneracyjnych w ścięgnie i jego przyczepie a także stosowanych wcześniej terapii. Celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, usprawnienie funkcji kończyny i zwiększenie siły mięśni. Pierwszym doraźnym środkiem leczniczym są okłady z lodu i ograniczenie aktywności w stawie łokciowym i nadgarstkowym.Można stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leki te można używać ogólnie, w postaci tabletek lub miejscowo w postaci żeli. Przynoszą szybką ulgę, ale należy pamiętać, że działają one tylko przeciwbólowo natomiast nie leczą przyczyny dolegliwości a czasami nawet, tak jak iniekcje sterydowe, mogą prowadzić do powiększenia zniszczeń w ścięgnie.Dodatkowo można się wspomagać zabiegami fizykalnymi takimi jak ultradźwięki, laser czy jonoforeza oraz masażem funkcyjnym mięśni i masażem poprzecznym na przyczepach. Zabiegi fizykalne, połączone z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami powodują skrócenie czasu rekonwalescencji, a tym samym szybszy powrót do zdrowia i wykonywanej pracy.Na początku można zalecić ćwiczenia izometryczne mięśni prostowników nadgarstka w całym zakresie ruchu zgięcia i wyprostu w stawie nadgarstkowym; po pewnym czasie powinno się wdrożyć ćwiczenia ekscentryczne mięśni prostowników nadgarstka ( zgięcie dłoniowe w stawie promieniowo– nadgarstkowym ze wzrastającym oporem). W dalszym ciągu procesu usprawniania poleca się choremu mocne zaciśnięcie pięści, prostowanie nadgarstka przeciwko oporowi, odchylenie dołokciwe i dopromieniowe nadgarstka.
Z nowych metod, które są skuteczne, można wymienić:, EMS–jest to terapia falą uderzeniową oraz terapię coraz częściej stosowanymi czynnikami wzrostu polegającą na separacji z krwi własnej pacjenta dużego stężenia płytek krwi. Uzyskany koncentrat jest dostarczany w miejsce uszkodzonych ścięgien, aby w naturalny sposób stymulować proces gojenia i regeneracji tkanek miękkich.Leczenie operacyjne jest w tym przypadku ostatecznością.
E.K.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl
Warto wiedzieć, że leczenie łokcia tenisisty trwa zwykle dosyć długo a objawy lubią powracać. Dlatego trzeba zawczasu pomyśleć o profilaktyce. Należy unikać długotrwałej pracy przy komputerze i stworzyć odpowiednie warunki, które będą najmniej szkodliwe dla organizmu.