Najprawdopodobniej doszło do zwichnięcia rzepki – czyli do przemieszczenia się jej z bruzdy międzykłykciowej do boku lub przyśrodkowo. Najczęściej jest to zwichnięcie boczne, które może być spowodowane bezpośrednim (duża siła przyłożona do przyśrodkowej części kolana np. kopnięcie) lub pośrednim urazem. Do sytuacji takich może dojść, gdy udo jest rotowane wewnętrznie, kolano zgięte i skoślawione a stopa ustalona na podłożu. Jeżeli istnieje jakaś dodatkowa patologia, np. boczne ustawienie guzowatości kości przyśrodkowej, uogólniona wiotkość stawów, nadmierna rotacja wewnętrzna kości udowej bądź wcześniejsze urazy to prawdopodobieństwo zwichnięcia rzepki jest dużo większe.
Należy podkreślić, że zwichnięcie rzepki jest dużym urazem i nie powinno się go ignorować, ponieważ w konsekwencji może dojść do uszkodzenia wielu struktur. Ciekawostką jest, że to nie w momencie urazu, ale podczas powrotu rzepki na jej właściwe miejsce kolano jest narażone na największe uszkodzenia takie jak oderwanie fragmentu chrząstki a nawet fragmentu kości z powierzchni przyśrodkowej rzepki lub kłykcia kości udowej, czy też rozerwanie troczków przyśrodkowych i więzadła rzepkowo-udowego przyśrodkowego. Trzeba pamiętać, że oderwany kawałek chrząstki może pozostać w stawie jako ciało wolne i dawać dodatkowe objawy bólowe czy też blokowanie zakresu ruchu stawu kolanowego.
Po epizodzie zwichnięcia należy niezwłocznie udać do lekarza i poddać badaniom klinicznym i obrazowym (zdjęcie rtg, rezonans, usg). Objawy, jakie można zaobserwować po zwichnięciu rzepki to powiększenie zarysu kolana wynikające z krwawienia wewnątrz stawu, ból głównie po stronie przyśrodkowej kolana oraz ograniczenie ruchomości w stawie.
Rzadko zdarza się, że w chwili badania rzepka jest nadal zwichnięta, mimo to u pacjentów już podczas badania klinicznego występuje strach przed kolejnym zwichnięciem.
U wielu pacjentów w przypadku nawracających zwichnięć rzepki konieczna jest interwencje chirurgiczna w postaci przecięcia troczków bocznych czy też zmiana konfiguracji aparatu wyprostnego kolana poprzez przesunięcie przyczepu więzadła rzepki( np. osteotomia Fulkersona).Po operacjach konieczne jest unieruchomienie kończyny w wyproście na okres zależny od rodzaju wykonanego zabiegu oraz poddanie się rehabilitacji.
E.K.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl
Jeśli potrzebna Ci szyna CPM to zapraszam do Szynoteki.
Szynoteka- wypożyczalnia szyn CPM — www.szynoteka.pl