Wysko­czyła mi rzepka – czy mam iść do leka­rza skoro wró­ciła na swoje miejsce?

capture1Naj­praw­do­po­dob­niej doszło do zwich­nię­cia rzepki – czyli do prze­miesz­cze­nia się jej z bruzdy mię­dzy­kłyk­cio­wej do boku lub przy­środ­kowo. Naj­czę­ściej jest to zwich­nię­cie boczne, które może być spo­wo­do­wane bez­po­śred­nim (duża siła przy­ło­żona do przy­środ­ko­wej czę­ści kolana np. kop­nię­cie) lub pośred­nim ura­zem. Do sytu­acji takich może dojść, gdy udo jest roto­wane wewnętrz­nie, kolano zgięte i sko­śla­wione a stopa usta­lona na pod­łożu. Jeżeli ist­nieje jakaś dodat­kowa pato­lo­gia, np. boczne usta­wie­nie guzo­wa­to­ści kości przy­środ­ko­wej, uogól­niona wiot­kość sta­wów, nad­mierna rota­cja wewnętrzna kości udo­wej bądź wcze­śniej­sze urazy to praw­do­po­do­bień­stwo zwich­nię­cia rzepki jest dużo większe.

Należy pod­kre­ślić, że zwich­nię­cie rzepki jest dużym ura­zem i nie powinno się go igno­ro­wać, ponie­waż w kon­se­kwen­cji może dojść do uszko­dze­nia wielu struk­tur. Cie­ka­wostką jest, że to nie w momen­cie urazu, ale pod­czas powrotu rzepki na jej wła­ściwe miej­sce kolano jest nara­żone na naj­więk­sze uszko­dze­nia takie jak ode­rwa­nie frag­mentu chrząstki a nawet frag­mentu kości z powierzchni przy­środ­ko­wej rzepki lub kłyk­cia kości udo­wej, czy też roze­rwa­nie trocz­ków przy­środ­ko­wych i wię­za­dła rzepkowo-udowego przy­środ­ko­wego. Trzeba pamię­tać, że ode­rwany kawa­łek chrząstki może pozo­stać w sta­wie jako ciało wolne i dawać dodat­kowe objawy bólowe czy też blo­ko­wa­nie zakresu ruchu stawu kolanowego.

Po epi­zo­dzie zwich­nię­cia należy nie­zwłocz­nie udać do leka­rza i pod­dać bada­niom kli­nicz­nym i obra­zo­wym (zdję­cie rtg, rezo­nans, usg). Objawy, jakie można zaob­ser­wo­wać po zwich­nię­ciu rzepki to powięk­sze­nie zarysu kolana wyni­ka­jące z krwa­wie­nia wewnątrz stawu, ból głów­nie po stro­nie przy­środ­ko­wej kolana oraz ogra­ni­cze­nie rucho­mo­ści w stawie.

Rzadko zda­rza się, że w chwili bada­nia rzepka jest nadal zwich­nięta, mimo to u pacjen­tów już pod­czas bada­nia kli­nicz­nego wystę­puje strach przed kolej­nym zwich­nię­ciem.
U wielu pacjen­tów w przy­padku nawra­ca­ją­cych zwich­nięć rzepki konieczna jest inter­wen­cje chi­rur­giczna w postaci prze­cię­cia trocz­ków bocz­nych czy też zmiana kon­fi­gu­ra­cji apa­ratu wyprost­nego kolana poprzez prze­su­nię­cie przy­czepu wię­za­dła rzepki( np. oste­oto­mia Fulkersona).Po ope­ra­cjach konieczne jest unie­ru­cho­mie­nie koń­czyny w wypro­ście na okres zależny od rodzaju wyko­na­nego zabiegu oraz pod­da­nie się rehabilitacji.

E.K.

Jeżeli masz jakieś pyta­nia doty­czące tego tematu pro­simy o kon­takt :   kontakt@fizjoinformator.pl

Jeśli potrzebna Ci szyna CPM to zapra­szam do Szynoteki.

Szy­no­teka- wypo­ży­czal­nia szyn CPM — www.szy­no­teka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 − trzy =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>