Nadgarstek informatyka, czyli zespół cieśni nadgarstka, to zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego. Najczęściej występuje po 40 roku życia, zwłaszcza u kobiet (często w ciąży). Zachodzi w następstwie przewlekłego ucisku na nerw, w wyniku przeciążania dłoni w trakcie długo powtarzanych czynności, np. pisanie na komputerze, dlatego najczęściej dotyczy programistów, informatyków, pisarzy, edytorów i sekretarek. Tak powstały stan zapalny daje obrzęki i pogrubienie struktur kanału nadgarstka, czego rezultatem jest właśnie ucisk na nerw. Może on być także spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi, RZS lub pourazowym zwężeniem przestrzeni kanału. Objawy to mrowienia i drętwienia palców, bóle pojawiające się początkowo nocą, z czasem także w ciągu dnia. Objawy nasilają się po uniesieniu kończyny, a zmniejszają po opuszczeniu. Po przebudzeniu odczuwa się mrowienie w obrębie ręki, które najczęściej się ignoruje, przypisując przyjęciu nieprawidłowej pozycji podczas snu.
Do tego może dojść osłabienie czynności chwytnej ręki i ograniczenie ruchu w stawach.
Leczenie polega na odciążeniu ręki (ograniczone używanie) zmianie nawyków, przebudowie miejsca pracy na bardziej ergonomiczne. Obrzęki likwiduje się za pomocą zabiegów fizykoterapii, rozluźnienie tkanek przez terapię manualną, neuromobilizację i ćwiczenia.
We wczesnej fazie choroby wstrzykuje się czasem sterydy do kanału nadgarstka, a w najgorszym razie – operacyjnie odbarcza uciśnięty nerw przez przecięcie troczka zginaczy.
Zalecane jest zrobienie badania EMG, w celu rozpoznania stopnia uszkodzenia nerwów. Można też samodzielnie przeprowadzić tzw. test prowokujący, polegający na utrzymywaniu nadgarstka w pozycji maksymalnego zgięcia przez jedna minutę w celu wywołania objawów.
Należy pamiętać, że operacja leczy tylko skutki choroby, więc problem powróci jeśli nie zmieni się nawyków wykonywanej pracy lub hobby.
Więcej na temat leczenia tego problemu: https://www.fizjoinformator.pl/leczenie-zachowawcze-nadgarstka-informatyka-czyli-zespolu-ciesni-nadgarstka/
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl