W końcu mamy zimę, śnieg, lód i inne atrakcje, a więc zwiększone ryzyko upadków.
Jak podaje “Emergency Medicine Journal”: wzrost lub spadek temperatury o 5 lub więcej stopni Celsjusza ma wyraźny wpływ na liczbę urazów, z którymi pacjenci zgłaszają się na izbę przyjęć. A dokładnie spadek temperatury minimalnej o 5 stopni z dnia na dzień przekłada się na 3% wzrost poważnych wypadków wśród dorosłych, a pojawienie się śniegu i lodu zwiększa liczbę wypadków (poślizgnięcia, upadki, wypadki samochodowe) o 8% – ustalili naukowcy z Warwick University, analizując przypadki 60 tys. pacjentów.
Statystyki podają, ze 5–10% wszystkich upadków kończy się złamaniem kości.
Ryzyko upadku zwiększa się z wiekiem: na 100 osób przypada rocznie 47 upadków wśród ludzi w wieku 70–74 lata i więcej wśród starszych. 20% z tych wypadków kończy się poważnym urazem. Kobiety upadają częściej niż mężczyźni, ale ich upadki są obarczone mniejszym ryzykiem kontuzji.
Najczęstsze przyczyny upadków związane z wiekiem to min.: zmiany ortostatyczne przy zmianie pozycji, osłabienie mięśni, zaburzenia równowagi, osłabienie wzroku, zwyrodnienia kręgosłupa i zaburzenia neurologiczne.
Najczęstsze zimowe złamania dotyczą okolic nadgarstka, szyjki kości udowej i trzonów kręgosłupa.
Częstym powikłaniem po upadku u osób starszych jest złamanie w obrębie szyjki kości udowej. 50% osób chodzących przed takim złamaniem, po nim już wymaga opieki i nie wstaje z łóżka przez kolejne miesiące. Zaś następstwem unieruchomienia może być: zapalenie płuc, zakażenie układu moczowego, zaburzenia krążenia obwodowego, zakrzepica żyt głębokich, odleżyny. Wiele z tych powikłań może ostatecznie prowadzić do śmierci.
25% starszych osób, które się przewróciły, doświadcza zespołu poupadkowego, który objawia się lekiem przed poruszaniem się i może prowadzić do depresji.
Jak zapobiegać zimowym urazom:
- nosić obuwie z grubą podeszwą, najlepiej antypoślizgową
- mieć wolne ręce, aby zamortyzować ewentualny upadek, czyli zamienić torby na plecak
- dbać o kondycje fizyczną i ćwiczyć równowagę, np. stojąc na poduszkach rehabilitacyjnych lub bosu (https://www.fizjoinformator.pl/bosu-a-kto-to-taki/)
- stosować zdrową dietę w celu wzmocnienia kości, a więc spożywać produkty bogate w wapń i rozsądnie korzystać ze słońca
- osoby starsze mogą się asekurować laską, kulami lub balkonikiem
- nauczyć się ‘’mądrze’’ upadać
‘’Mądrze’’ czyli jak? Przede wszystkim starając się kontrolować upadek.
Gdy już czujesz, że się nie wybronisz i zaraz przewrócisz, nie broń się i pozwól na to. Jeśli za wszelka cenę będziesz strać się utrzymać równowagę, zapewne wykonasz sztywne, niekontrolowane ruchy, które zwiększą ryzyko kontuzji.
Kiedy zaczynamy tracić równowagę, starajmy się nie patrzeć w dół i nie machać rękami, gdyż to jeszcze bardziej wytrąca z równowagi. Postarajmy się maksymalnie rozluźnić i obniżyć środek ciężkości. Bezpieczniej jest upaść trochę na bok, niż prosto do przodu lub do tyłu.
Po upadku można spróbować delikatnie się turlać, co redukuje siłę zderzenia.
Unikaj upadku na kolana i łokcie, staraj się przenieść siłę upadku na biodrach i ramiona, ale głównie chroń kręgosłup i głowę.
Po upadku nie zrywaj się od razu na nogi, myśląc, ze głupio wyglądasz. Poleż chwilę, pooddychaj spokojnie i sprawdź czy możesz ruszać kończynami. Jeśli poczujesz zawroty głowy i/lub mdłości, wezwij pomoc bo możesz mieć wstrząs mózgu. Kontuzje stawowe nie muszą boleć od razu – jeżeli parę godzin później lub dnia następnego kończyna spuchnie i będzie bolesna, to dłużej nie czekaj i udaj się do lekarza.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl