- Rodząc się mamy blisko 300 kości. Później niektóre z nich się zrastają, tak, ze u dorosłego człowieka jest ich 206.
- Męska czaszka różni się od damskiej 14 elementami, min. pochyleniem czoła, grubością łuku brwiowego, stawem żuchwowym itp.
- Łączna waga kości u dorosłego mężczyzny wynosi około 12 kg, a u kobiety około 10 kg.
- Kość składa się z elementów organicznych i nieorganicznych. Do składników organicznych możemy zaliczyć osseinę, która odpowiada za elastyczność i sprężystość kości. Natomiast do elementów nieorganicznych zaliczamy składniki mineralne: fosforan wapnia, węglan wapnia, chlorek wapnia, fluorek wapnia, fosforan magnezu, czy zasadowe sole sodu i potasu. Poza nimi kości składają się około z 21% wody.
- Główną rolą kości jest tworzenie rusztowania, czyli szkieletu. Stanowi on ochronę dla narządów wewnętrznych, miejsce przyczepu mięśni, dźwiga ciężar ciała.
- Kości są narządem krwiotwórczym, gdyż w ich wnętrzu znajduje się szpik kostny produkujący krwinki.
- U osoby dorosłej szpik kostny stanowi ok. 3,5-6proc. masy ciała, czyli ok. 2,4–4 kg.
- Czy można żyć bez części kości? Tak, bezkarnie usuwa się min. fragmenty czaszki, kręgów, mostka i miednicy.
- Jedyną kością, która nie jest połączona ze szkieletem jest kość gnykowa (czyli ‘’jabłko Adama’’), która jest zawieszona poniżej żuchwy.
- Mimo dużej twardości kości posiadają właściwości plastyczne. Kość potrafi dostosować swój wygląd, kształt i grubość do panujących warunków.
- Niektóre schorzenia pozostawiają trwałe ślady w budowie kości, np. syfilis powoduje pokrycie czaszki kanalikami, które wyglądają jak po przejściu korników.
- Większość ludzi posiada 12 par żeber, ale około 5% ma 13 par.
- Zawiązki zębów w szczęce pojawiają się już w 4 tygodniu ciąży.
- Siła kości osiąga maksymalny poziom około 30 roku życia, następnie systematycznie spada.
- Komórki kostne dzielą się na dwie grupy: osteoblastów — budujące nową kość i osteoklastów, które ją niszczą. Na tym właśnie polega przebudowa kostna.
- Przyjmuje się, że wystarczy 10 dziesięć minut ekspozycji słonecznej każdego dnia, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom witaminy D niezbędnej dla kości.
- Dzienne zapotrzebowanie na wapno to 1000 mg. Jeżeli dostarczamy go zbyt mało w pożywieniu to organizm zaczyna pobierać wapń z kości, co powoduje ich osłabienie.
- Najdłuższą kością w ciele człowieka jest kość udowa, która może osiągnąć nawet do pół metra długości.
- Najkrótszą kością jest strzemiączko — jedna z kosteczek słuchowych, mierząca tylko 3 milimetry.
- Kość piszczelowa może wytrzymać ciężar do 1,6 tony.
A.W.